Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Operatorzy

Rząd ogłosił III konkurs na dotacje do budowy sieci internetu. Kto w nim wystartuje?

Urszula Zielińska 11-11-2017, ostatnia aktualizacja 11-11-2017 10:53

Nieco ponad 1,9 mld zł środków unijnych jest do wzięcia w ogłoszonym w piątek po południu przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa trzecim już konkursie na dotacje do budowy sieci szybkiego Internetu w Polsce. Suma jest znowu spora, ponieważ, jak tłumaczy Wanda Buk, dyrektor CPPC, ministerstwa rozwoju i finansów pozytywnie rozpatrzyły wniosek Centrum, aby przyznać na szybki internet więcej pieniędzy z innych programów. Z których konkretnie – decyzje zapadną dopiero po tym, jak CPPC przyzna środki operatorom. Wnioski w pierwszej rundzie trzeba złożyć do 20 kwietnia 2018 r.

Zgodnie z warunkami ogłoszonego właśnie konkursu, dotacje do internetowych projektów na obszarach pozbawionych sieci szybkiego dostępu (NGA: przy ściąganiu danych transferu musi mieć prędkość minimum 30 Mb/s ) i nie objętych planami komercyjnymi operatorów mogą stanowić aż 85 proc. wartości projektów (średnio 84,6 proc.). Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ inwestycje w infrastrukturę szerokopasmową to projekty trudne, a na zwrot trzeba relatywnie długo czekać i trzymać kciuki, aby się pojawił. Nie bez powodu na obszarach wskazanych przez CPPC nie ma do tej pory takich sieci.

Nie bez powodu też, po poprzednich dwóch konkursach z tej samej puli – 1. Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – zostały niezagospodarowane obszary terytorium kraju i pieniądze. Pierwszy konkurs – w 2016 r. – zakończył się przydziałem około połowy z całej sumy 600 mln zł. Drugi – gigantyczny, bo pozwalający rozdzielić 3,15 mld zł – został wykorzystany w większej części i przyznano 1,97 mld zł dotacji.

Miejsca na mapie, po które nie zgłosili się wówczas chętni definicji obszaru i teraz włączono do puli trzeciego konkursu. Największe pieniądze - prawie 790 mln zł - przypadają na obszary województwa lubelskiego.

CPPC wyłoniło teraz w sumie 33 obszary, o dotacje do zagospodarowania których mogą starać się operatorzy. Obowiązkowo podłączyć trzeba w sumie używając publicznych pieniędzy minimum 0,46 mln gospodarstw domowych (maksymalnie około 0,85 mln) i około 2,6 tys. szkół. Dla porównania, po poprzednich dwóch konkursach przy udziale w sumie 2,26 mld zł dotacji operatorzy budują sieci NGA obejmująca zasięgiem 1,31 mln gospodarstw domowych.

Foto: Pixabay.com

Warunki techniczne, które muszą brać pod uwagę telekomy nie zmieniły się od poprzedniego razu. Wanda Buk uważa, że nie dyskryminują one żadnej z technologii i startować mogą zarówno operatorzy stacjonarni, jak i komórkowi. Ci ostatni – jak pisaliśmy – ostatecznie nie wzięli udziału ani pierwszym, ani w drugim konkursie, w którym wybór obszarów był większy. Jest też mało prawdopodobne, aby chcieli wystartować po dotacje tym razem, gdy na liście są najmniej atrakcyjne biznesowo terytoria. Na pytania o udział odpowiadają ostrożnie.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  CPPC , dotacje , internet , NGA , POPC

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common