Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w III kw. 2017: reklamowa ofensywa [nowe]

Urszula Zielińska 09-11-2017, ostatnia aktualizacja 09-11-2017 09:20

Nieznacznie niższe niż spodziewali się analitycy okazały się zyski telekomunikacyjno-telewizyjnej grupy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza w III kw. 2017 r.

Przychody grupy Cyfrowy Polsat, na którą składa się sieć komórkowa Plusa i spółki zależne (w tym d. Midas), Telewizja Polsat oraz satelitarna Platforma Cyfrowy Polsat wyniosły w ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 września 2,39 mld zł, utrzymując poziom sprzed roku (wzrosły o 0,1 proc.).

Natomiast EBITDA grupy skurczyła się o 11,1 proc. do 851 mln zł. Jak podaje Cyfrowy Polsat, na dynamikę wyniku EBITDA wpływ miały przede wszystkim dwa czynniki: z jednej strony silny, negatywny wpływ regulacji roamingowej (ang. roam like at home), która przełożyła się na obniżenie marży uzyskiwanej na usługach roamingu międzynarodowego o 62 mln zł w ujęciu rok do roku, a z drugiej strony efekt wysokiej bazy w okresie porównawczym, związany z pozytywnym, jednorazowym zdarzeniem jakim były rozgrywki UEFA EURO 2016. Biznes telewizyjny zanotował w kwartale 5-proc. spadek przychodów rok do roku i 29-proc. spadek EBITDA.

Ostatecznie marża EBITDA grupy spadła o 4,5 pkt. proc. do 35,6 proc.  z 40,1 proc. przed rokiem.

Netto Grupa Cyfrowy Polsat zarobiła w minionym kwartale niecałe 235 mln zł, czyli o 12,9 proc. mniej niż w III kw. 2016 r. Dla porównania, analitycy ankietowani przez „Parkiet” spodziewali się, że skonsolidowane przychody Cyfrowego Polsatu wyniosą 2,38 mld zł, EBITDA 856,7 mln zł, a zysk netto 246,2 mln zł.

Jak podali dziś przedstawiciele zarządu Cyfrowego Polsatu, Polkomtel i spółki zależne wypracowały w minionym kwartale 1,689 mld zł przychodów (wzrost o 1,3 proc. pro forma) oraz 613 mln zł EBITDA.

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu ocenił, że wyniki grupy są solidne. - ARPU od klienta spadło ze względu na RLAH i będzie mu ciążyć regulacja jeszcze przez kilka kwartałów - powiedział.

- Startujemy właśnie z głównym sezonem sprzedażowym, najważniejszym dla naszego biznesu - przypomniał.

Grupa z jednej strony cały czas pilnuje kosztów (ogranicza zatrudnienie, zmienia sposób zarządzania siecią sprzedaży), z drugiej w minionym kwartale więcej wydawała na reklamę i marketing. Według zarządu, dzięki temu wyniki sprzedaży poprawiły się.

- Jesteśmy zadowoleni z efektów, jakie przyniosła nasza aktywność - powiedziała Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiedzialna w zarządzie za finanse.

"Koszty dystrybucji, marketingu, obsługi i utrzymania klienta wzrosły o 21,4 mln zł, czyli o 10,6 proc., do 224,0 mln zł w trzecim kwartale 2017 roku (...) m.in. w wyniku intensyfikacji działań marketingowych oraz ujęcia wyższych kosztów dystrybucji, co znalazło odzwierciedlenie w bardzo dobrych wynikach sprzedażowych" - podał zarząd.

Dużo wyższe niż przed rokiem były też inwestycje Cyfrowego Polsatu: w kwartale zamknęły się sumą 173 mln zł (wzrost o 40 proc. rok do roku).

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , Plus , Wyniki Cyfrowego Polsatu

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common