Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

III konkurs 1. Osi POPC w tym tygodniu?

Urszula Zielińska 06-11-2017, ostatnia aktualizacja 06-11-2017 12:30

Ogłoszenia trzeciego już konkursu na dotacje do budowy sieci szerokopasmowego dostępu do internetu w tym tygodniu nie wykluczyła dziś we wpisie na Twitterze Wanda Buk, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

W wywiadzie udzielonym serwisowi Telko.In Buk podała, że w konkursie do wzięcia będą blisko 2 mld zł. - Dostaliśmy jednorazową zgodę na przekazanie dodatkowych środków na I oś POPC w ramach mechanizmu tzw. nadkontraktacji, czyli prawa do udzielenia wsparcia wyższego od budżetu danego programu. Jest to unikalna historia i szanse na to, że POPC znowu znajdzie się „we właściwym miejscu o właściwym czasie", by ponownie otrzymać takie środki są bliskie zera - powiedziała Wanda Buk.

- Nowe obszary postaramy się jednak zaprojektować w sposób bardziej atrakcyjny dla potencjalnych beneficjentów - zapowiedziała dyrektor.

W sumie w ramach 1. Osi POPC do rozdysponowania było pierwotnie 1,1 mld euro (ponad 4 mld zł). W I konkursie CPPC, Ministerstwo Cyfryzacji nadzorujące tę instytucję oraz Ministerstwo Rozwoju miały dla inwestorów 600 mln zł, w drugim - 3,2 mld zł wsparcia. W obu przypadkach zgłosili się chętni na dużo niższe kwoty, a ostatecznie podpisano umowy na jeszcze mniej: 290 mln zł i 1,97 mld zł.

Według dyrektor Buk część umów zawartych z beneficjentami pierwszego konkursu została przy tym rozwiązana. - Po pierwszym konkursie mamy rozwiązanych już 9 umów o dofinansowanie (wszystkie przez MŚP) na łączną kwotę ponad 29 mln zł i niestety szykują się kolejne - powiedziała Wanda Buk.

Aby zminimalizować ryzyko, że po konkursie pozostaną obszary niezagospodarowane, CPPC chce tym razem wprowadzić system rund.

- Jeżeli po pierwszej rundzie jakiś obszar nie znajdzie się w kręgu zainteresowania żadnego wnioskodawcy, lub gdy żaden projekt nie przejdzie oceny, to w kolejnej rundzie wyznaczymy mniejsze obszary. To będzie dodatkowa szansa dla tych podmiotów, dla których obszary dotychczasowej wielkości są ciągle za duże - mówiła Buk.

Przeczytaj więcej o:  CPPC , dotacje , internet , konkursym , POPC , Wanda Buk

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common