Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Fuzja UPC i Multimediów wisi na włosku

Urszula Zielińska 06-11-2017, ostatnia aktualizacja 06-11-2017 08:30

Dostęp do infrastruktury i zamrożenie cen. To główne warunki propozycji, jaką prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej złożył szefowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów aby rozwikłać problem przejęcia Multimediów przez UPC - wynika z nieoficjalnych informacji. Problem w tym, że szef UKE zrobił to niejako nieproszony. Nie wiadomo, czy propozycja ta zostanie uwzględniona przez urząd antymonopolowy także z innego powodu. Nie jest jasne, jakie skutki może przynieść.

Jest coraz mniej prawdopodobne, że dojdzie do połączenia dwóch z trzech największych operatorów telewizji kablowych w kraju: UPC Polska i Multimedia Polska – wynika z nieoficjalnych informacji.

Piłeczka po stronie kupującego

Formalnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który przedstawił w październiku zastrzeżenia do transakcji, czeka teraz na propozycję ustępstw ze strony UPC Polska. Jak pisaliśmy na łamach rpkom.pl, kablówka właśnie skorzystała z przysługującego jej prawa i wydłużyła o dwa tygodnie termin, który ma udzielić odpowiedzi. To oznacza, że przypada on teraz w drugiej połowie listopada. Michał Fura, rzecznik UPC, przekonuje, że jego firma jest w konstruktywnym dialogu z urzędem antymonopolowym, ale prawda jest taka, że czeka już ponad rok na decyzję, a UOKiK nie ukrywa, że transakcja do łatwych nie należy. Stwierdził, że w 15 miastach za jej sprawą doszłoby do osłabienia konkurencji na rynku płatnej telewizji i dostępu do internetu.

Teoretycznie UOKiK mógłby postawić UPC warunek sprzedaży części sieci, ale problem polega na tym, że infrastruktura chcących się połączyć firm pokrywa się w małym stopniu. Poza tym urząd nie był zadowolony ze skutków, jakie przyniosło owo rozwiązanie zastosowane przy okazji poprzedniej dużej transakcji zrealizowanej przez UPC: zakupie sieci Aster. Wówczas UOKiK nakazał właśnie UPC sprzedaż części sieci konkurencji, a abonenci pozostający w jej zasięgu mogli bez dodatkowych konsekwencji zmienić operatora. Nie obyło się jednak bez problemów. Dlatego teraz UOKiK takiego rozwiązania zastosować nie chce.

UKE: otworzyć sieć, zamrozić ceny

Jak wynika z naszych informacji, UOKiK od ponad tygodnia ma do dyspozycji analizę przygotowaną przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Marcina Cichego, podsuwającą mu rozwiązania. UKE proponuje zgodę na transakcję pod warunkiem, że UPC udostępni sieć konkurencji (współpraca operatorów w tym zakresie to obecnie oczko w głowie regulatora, zapowiedział nawet chęć regulacji branży kablowej), a ceny detaliczne w ofercie Multimediów Polska zostaną zamrożone tak, aby UPC nie mógł „przejętym" abonentom podnieść cen.

Urzędy nie chciały na razie odpowiedzieć na pytania o tę opinię. Sprawa jest delikatna, bo z formalnego punktu widzenia UKE nie jest stroną postępowania, a szef UOKiK wcale się nie pali, aby z pomocy szefa UKE korzystać. Obaj panowie w tym roku sygnalizowali, że nie ma między nimi porozumienia.

Marcin Cichy mówił, że rozmawia z Markiem Niechciałem o „nowym rozdaniu we współpracy z szefem UOKiK". Marek Niechciał niedługo potem, że nie widzi w przedstawionych propozycjach wartości dodanej. – Regulatorzy przyjmują inną optykę niż organ konsumencki, bardziej priorytetowo traktując interesy przedsiębiorców, potrzeby rynku i dbanie o jego rozwój – wskazał Niechciał.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Marcin Cichy , Marek Niechciał , multimedia , telewizje kablowe , upc

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common