Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Już cztery sieci mają zgodę na dopłaty do roamingu UE. UKE: zmiana cen uprawnia do wypowiedzenia umowy

Urszula Zielińska 23-10-2017, ostatnia aktualizacja 23-10-2017 15:15

Już czterech (z dziesięciu wnioskujących) operatorów usług mobilnych w kraju ma zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na pobieranie dodatkowych opłat za usługi świadczone w roamingu w Unii Europejskiej klientom.

Jak poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Martin Stysiak, rzecznik UKE, w ostatnim czasie zgody takie otrzymali dwaj operatorzy wirtualni: Virgin Mobile Polska (największy pod względem liczby użytkowników MVNO w kraju - red.) oraz właściciel satelitarnej platformy Nc+. Obaj MVNO działają w sieci P4 (Play).

- Zgadza się, otrzymaliśmy pozytywną decyzję w sprawie dopłat do roamingu w UE. Obecnie decyzja jest analizowana w zakresie w jakim będzie zastosowana w naszych ofertach. Z całą pewnością już dziś możemy powiedzieć, że planowane zmiany będą korzystne dla abonentów sieci Virgin Mobile. O zmianach będziemy informować na bieżąco - komentuje Grażyna Piotrowska – Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska.

Wcześniej UKE przyznał tzw. derogację Polkomtelowi (sieć Plus) i wirtualnemu operatorowi Premium Mobile korzystającemu z infrastruktury Plusa. Urząd zezwolił im na wprowadzenie dopłat na 12 miesięcy.

- Jeśli operator podjął decyzję o pobieraniu dodatkowych opłat w okresie kolejnych 12 miesięcy musi mieć na uwadze, aby wysokość przychodów z osiąganych dopłat nie przekroczyła wysokości wykazanej przez operatora, zweryfikowanej przez Prezesa UKE i wykazanej w decyzji wysokości marży - tłumaczy Martin Stysiak.

Zapowiada też, że wszelkie działania w ramach wydanej zgody będą monitorowane przez UKE, a także Komisję Europejską.

- Jeżeli wykażemy, że marża będzie za wysoka, na operatora może zostać nałożona kara - dodaje rzecznik.

Według UKE, operator ma pewnego rodzaju swobodę w implementacji dopłat (np. pay as you go lub do pakietów, itp.) na poziomie sprzedaży, a nawet może zrezygnować z ich wprowadzenia.

Stawki w pozwoleniach wydawanych aktualnie (na wysokość stawek rzutują także przepisy podlegające aktualizacji oraz zawierające harmonogramy), nie powinny przekraczać maksymalnych stawek wynikających z przepisów UE. A to oznacza, że operator nie może policzyć więcej niż 13 gr. (netto) za minutę rozmowy wychodzącej, 4 gr. za minutę połączenia odbieranego, 4 gr. za SMS, za 1 MB 3,2 gr. do końca roku a potem 2,5 gr..

- Regulator może zezwolić także na stosowanie wyższych stawek, ale tylko w przypadkach należycie uzasadnionych - dodaje Stysiak.

Jak na razie żaden z operatorów, którym przyznano prawo do pobierania dopłat nie wprowadził decyzji w życie.

Być może dlatego, że - według UKE - w przypadku zmiany cen, klientom operatorów przysługiwać będzie prawo do wypowiedzenia umowy.

- W ocenie Prezesa UKE, zmiany w warunkach umownych nie są narzucane przez Prezesa UKE, który nie obliguje do ich wprowadzenia tym samym wynikają z decyzji biznesowych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zgodnie z powyższym w przypadku zmiany warunków umów, w tym cenników polegającej na zastosowaniu dodatkowej opłaty z tytułu świadczenia detalicznych usług roamingu regulowanego zmiana ta powoduje powstanie uprawnienia do wypowiedzenia umowy po stronie abonenta, przy czym dostawcy usługi roamingu nie przysługuje wówczas roszczenie o zwrot ulgi - informuje Martin Stysiak.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  dopłaty do roamingu , nC+ , Plus , Premium Mobile , roaming , Virgin Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common