Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Ministerstwo Cyfryzacji o 5G i cyberbezpieczeństwie: w listopadzie pokaz(y) możliwości sieci nowej generacji

Urszula Zielińska 12-10-2017, ostatnia aktualizacja 12-10-2017 18:33

Do około 40 wzrosła liczba podmiotów, które dołączyły do porozumienia na rzecz budowy sieci 5G w Polsce powstałego pod egidą Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Instytutu łączności – poinformował w czwartek Michał Połzun, dyrektor departamentu telekomunikacji w resorcie podczas sejmowej komisji ds. cyfryzacji (CIINT). Nadal do porozumienia nie dołączył Exatel, operator należący do Skarbu Państwa, coraz ściślej współpracujący z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Połzun w obecności minister Anny Streżyńskiej relacjonował postępy w realizacji strategii na rzecz budowy sieci nowej generacji w kraju.

- Nowa technologia 5G, która będzie wchodziła do Polski już zaraz, stawia przed nami wyzwania związana z regulacją pojęć „internet rzeczy”, „smart city”, „smart region”. Sieci 5G dostarczą komfortowe narzędzia funkcjonowania wspólnotom, a muszą być – co podkreślamy – bezpieczne. Jeśli tak nie będzie, obywatele nie będą ufali tym usługom, a co za tym idzie nie będą ufali państwu. Nic gorszego nie mogłoby się nam przydarzyć – powiedziała Anna Streżyńska.

Co oznacza „już zaraz”? - Pierwsza publiczna prezentacja możliwości 5G, oczywiście w ograniczonym zakresie, odbędzie się w listopadzie – zapowiedział Michał Połzun.

Zespołem roboczym ds. testów i pilotaży powstałym przy ministerstwie kieruje firma Ericsson i to najprawdopodobniej o pokaz tej firmy chodziło dyrektorowi. Z naszych informacji wynika, że miastem, gdzie ma się on odbyć może być Kraków. Czy będzie to pierwszy publiczny pokaz tego typu - nie jest jasne, bo na początku października T-Mobile Polska ogłosił podobny zamiar. Telekom szuka start-upów, które chciałyby dołączyć do inkubatora hub:raum z grupy Deutsche Telekom, a których biznes potrzebuje sieci o wyśrubowanych parametrach: bardzo niewielkich opóźnieniach (ang. low latancy).

Nie oznacza to jednak, że to właśnie w Krakowie zacznie działać pierwsza komercyjna sieć 5G (Komisja Europejska chce, aby do 2020 r. sieć 5G funkcjonowała przynajmniej w jednym mieście każdego państwa członkowskiego UE). Anna Streżyńska dużo mówiła w czwartek w tym kontekście o Łodzi.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  5G , Anna Streżyńska , ericsson , exatel , Mc , Michał Połzun , T-Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common