Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Operatorzy skonsternowani zapowiedziami UKE ws. regulacji branży

Magdalena Lemańska 11-10-2017, ostatnia aktualizacja 11-10-2017 14:49

Sieci kablowe podkreślają, że zapowiedzi regulowania ich rynku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej są na razie niejasne i – paradoksalnie - mogą zasiać na rynku niepewność, a w rezultacie doprowadzić do zahamowania inwestycji w infrastrukturę.

Po poniedziałkowej zapowiedzi prezesa UKE w branży zapanowała konsternacja. – Trudno się było z wieloma wątkami tego wystąpienia nie zgodzić, ale było ono jednocześnie tak ogólne i poprawne politycznie, że wiele nie wniosło – oceniał Tomasz Żurański, prezes Vectry w czasie panelu dyskusyjnego na 44. Konferencji PIKE w Poznaniu. I dodawał: - Jeśli chcemy być innowacyjni, powinniśmy być właśnie branżą mniej regulowaną. Sam poziom konkurencyjności na tym rynku powoduje dzisiaj, że zwyczajnie nie możemy ignorować potrzeb klientów.

Tak samo uważa Andrzej Rogowski, prezes spółki Multimedia Polska. – Polski rynek jest bardzo konkurencyjny i przez to stał się rynkiem klienta. Rynek potrzebuje dziś ogromnych inwestycji, by wypełnić założenia Agendy Cyfrowej 2020, a to, co osiągnął prezes UKE swoją wypowiedzią, to zasianie na rynku dużej niepewności, bo ja dziś nie wiem, jaką efektywność inwestycji w sieć ja będę miał na takim rynku za rok czy za pięć  – mówił.

O tym samym wspominała Patrycja Gołos z zarządu UPC Polska: - Nie usłyszeliśmy żadnych konkretów. Mam wiele obaw związanych z tym, jaki wpływ te regulacje mogą mieć na poziom ponoszonych przez nas inwestycji – dodawała. Mike Fries, prezes Liberty Global, do którego należy UPC Polska, podczas dorocznej konferencji TechSummit w Amsterdamie mocno podkreślał w tym roku w czasie swoich wystąpień, że regulatorzy powinni uważać na zakres wprowadzanych regulacji dla branży wspierających nowe technologie telewizyjne, internetowe i IoT, by nie hamować koniecznych do ich rozwijania inwestycji.

Operatorzy podkreślali, że wielu z nich bez żadnej zachęty ze strony regulatorów inwestuje dziś w sieci światłowodowe, do czego motywacją często jest nie tylko chęć zdobywania rynku, ale i konkurencja. – Głęboko wierzymy w konkurencję infrastrukturalną. Widzimy, że wszędzie tam, gdzie inwestujemy w światłowody, od razu pojawiają się światłowody Orange – mówiła Gołos. I dodawała: - Budujemy światłowody do budynków, bo to po prostu najefektywniejsze kosztowo. Budowanie FTTH dziś takie nie jest.

Tomasz Żurański uważa, że wielu operatorów wyprzedza pod względem budowania infrastruktury oczekiwania UE i niepotrzebna jest branży w tym zakresie jakakolwiek regulacja. – Już program POPC nakładał na beneficjentów kajdany regulacyjne, którymi często był obowiązek udostępniania infrastruktury – przypominał Janusz Kosiński, prezes sieci Inea. Jacek Kobierzycki, prezes operatora Toya dodawał, że na stronie Sejmu są już 172 akty prawne regulujące branżę telekomunikacyjną. – Do tego jest cała gama rozporządzeń unijnych, dyrektyw, wyroków ETS, które czasem nas obowiązują – wyliczał.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  konferencja , operatorzy , pike , regulacje , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common