Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

DVB-T

Nadawcy z MUX8 chcą renegocjować z Emitelem stawki

Magdalena Lemańska 10-10-2017, ostatnia aktualizacja 10-10-2017 14:12

Liczą na to, że dobrym pretekstem do tego może być wejście do tego pakietu cyfrowych stacji naziemnych kanałów TVP na początku przyszłego roku oraz plany regulowania Emitela przez UKE.

O tym, że TVP po dwóch latach zwlekania ze startem swoich stacji w nowym pakiecie naziemnych stacji zaczyna się interesować warunkami nadawania w ramach tej oferty poinformował Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej na odbywającej się teraz w Poznaniu 44. Międzynarodowej Konferencji i Wystawie PIKE. – TVP jest zainteresowana wejściem na MUX8, ale na określonych zasadach ekonomicznych  - podkreślił Straszewski. – To ważne, że ruszył wreszcie proces uzupełnienia tego MUX o kanały TVP, a to będzie miało związek z negocjowaniem nowych warunków współpracy z Emitelem – zapowiedział.

Czterej nadawcy nadający teraz w ramach MUX8 (właściciele kanałów Zoom TV, Nowa TV, WP i Metro TV) liczą na to, że w związku ze słabym odbiorem nowych cyfrowych stacji przez widzów Emitel, który dodatkowo jest teraz przedmiotem nowej regulacji ze strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który chce mu nadać status podmiotu o znaczącej pozycji rynkowej na rynku dosyłu sygnału rtv, ugnie się i zgodzi na niższe stawki dla TVP, co automatycznie wymusi obniżenie wcześniej wynegocjowanych stawek z pozostałymi czterema nadawcami z MUX8.

Jednym z argumentów nadawców jest to, że wyniki nowych cyfrowych stacji mają słaby odbiór. Nadawcy winą za to obarczają słaby techniczny zasięg nowego pakietu stacji. – Sprawdzamy go teraz i według nas powinien wynosić 80 proc., a sięga 40 proc. – mówił Jerzy Straszewski. Przemysław Kurczewski, prezes Emitela, jest o wyniki testów spokojny.  – Z siecią nadawczą wszystko jest w porządku, jest za to problem wynikający z tego, że niewielu widzów po prostu o tym pakiecie stacji wie – mówił.

Z badania agencji mediowej MEC wynika, że zaledwie 36 proc. polskich telewidzów z dostępem do internetu wie o poszerzeniu oferty naziemnej telewizji cyfrowej o 4 nowe kanały – pokazuje najnowsze badanie MEC. W tym samym czasie wciąż 45 proc. deklaruje, że nie o tym, iż w ogóle ruszyły takie stacje. Jak komentują autorzy raportu, oznacza to, że nie wzrosła istotnie ich świadomość wśród potencjalnych odbiorców – pod koniec stycznia, gdy MEC w ramach Projektu Cyfrowizja III analizował znajomość kanałów z MUX-8, co trzeci widz wiedział o nowych stacjach.

Co piąty badany telewidz korzystający z internetu (bo takie osoby przebadał MEC) twierdzi, że nie może odbierać stacji z MUX-8, a 17 proc. widzów tego nigdy nie sprawdzało.

O pomyśle dopełnienia MUX8 kanałami TVP (prezes Jacek Kurski zapowiedział, że chciałby nadawać tam już na początku przyszłego roku relacje z zimowych igrzysk olimpijskich) mają rozmawiać Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nadawcy oraz Emitel.

Obecnie za rok nadawania stacji w ramach nowego pakietu prywatni nadawcy płacą Emitelowi ok. 6 mln zł. Umowy mają popodpisywane na 10 lat, więc gdyby rzeczywiście TVP wynegocjowała z Emitelem niższe stawki za nadawanie jej stacji, Emitel musiałby renegocjować już popodpisywane dokumenty z graczami komercyjnymi. Rodzi się jednak pytanie, jak na takie renegocjowanie stawek w dół zareagowaliby nadawcy stacji z innych cyfrowych multipleksów. Z informacji rpkom.pl wynika, że nadawcy komercyjni z MUX8 liczą też na to, że zmianę warunków w umowach może im ułatwić postępowanie prowadzone przez UKE, a mające na celu uznanie Emitela za podmiot o znaczącej pozycji na rynku nadawania sygnału radiowego i telewizyjnego.

Jeśli TVP chce zacząć nadawać na MUX8 w lutym przyszłego roku, jako nadawca publiczny objęty obowiązkiem trybu zamówień publicznych, już powinna rozpisywać przetarg na operatora swoich kolejnych cyfrowych stacji.

 

Przeczytaj więcej o:  dvb-t , EmiTel , MUX-8

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common