Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

44. Konferencja PIKE: Prezes UKE zapowiedział regulacje dla telewizji kablowych

Urszula Zielińska 09-10-2017, ostatnia aktualizacja 09-10-2017 19:28

Regulator telekomunikacyjnego rynku  w Polsce chce wymusić na kablówkach współpracę i inwestycje w światłowody. W 2018 roku na operatorach kablowych mogą zaciążyć nowe obowiązki. Plan regulacji ich sieci w technologiach HFC z Docsis zapowiedział w poniedziałek Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podczas trwającej w Poznaniu konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Aby uniknąć regulacji branża musiałaby samorzutnie zmienić myślenie o biznesie. Na to jednak do tej pory nie zanosi się.

Wspólny kabel

- Chcemy was zachęcić do zmiany modelu biznesowego świadczenia usług, wykorzystania przepisów i zaplecza regulacyjnego obowiązków nakładanych do tej pory na Orange Polska. Chcemy promować dobre praktyki współpracy, wspólnych inwestycji, myślenia o tym, jak współkorzystać z infrastruktury - przekonywał branżę Marcin Cichy.

Problem w tym, że kablówki do współpracy się nie palą, a przed regulacjami do tej pory broniły się ze wszystkich sił.

Operatorzy kablowi, podobnie jak komórkowi, traktują dziś swoje sieci jako przewagę konkurencyjną. Walczą jeśli nie o wyłączność to o pierwszeństwo budowy instalacji w spółdzielniach mieszkaniowych. Ich właściciele zamiast o kooperacji myślą o konsolidacji. To właśnie do takiego sposobu budowy ogólnopolskiego "kabla" przekonywał konkurentów - w tym Ineę, czy Vectrę - Andrzej Rogowski, prezes Multimediów. Chętnych do takich rozmów jednak wówczas nie było, a Multimedia chcą się sprzedać UPC.

- Obserwujemy bardzo duże problemy w waszej współpracy. 20 proc. rynku, które generuje 80 proc. jego wartości słabo współpracuje z 80 proc. lokalnych ISP, które w Polsce jest ponad 2,5 tys., a którzy są kluczowi z punktu widzenia społeczeństwa gigabitowego, o którym dziś rozmawiamy. Nie potrzebujemy 6 infrastruktur w jednym budynku, 6 listew na ścianie klatki schodowej. Potrzebujemy modelu, pozwalającego maksymalizować zyski i przenieść część zapału inwestycyjnego poza duże aglomeracje miejskie. Przygotowaliśmy kilka modeli regulacyjnych, które chcielibyśmy zaproponować w 2018 roku – powiedział Cichy.

Według UKE 1,7 mln gospodarstw domowych obsługiwanych przez kablówki nie ma szansy skorzystać z dostępu światłowodowego. A to właśnie światłowód, wg. Cichego, jest technologią przyszłości.

Prawie jak TPSA

Jak powiedział Cichy, pierwszą usługą regulowaną, której obowiązek świadczenia może pojawić się w Polsce jest hurtowy dostęp do Internetu (tzw. Bitstream Access, BSA). To model nie wymagający większych inwestycji od operatora, który chciałby skorzystać z istniejącej infrastruktury. Kolejną będzie uwolnienie pętli lokalnej (LLU). - W Europie jest już kilkanaście krajów, które włączyły was do BSA i dwa z LLU. Mamy kilka przykładów państw, gdzie operator kablowy został uregulowany – podawał Cichy.
Jednak przede wszystkim UKE przygotuje ofertę ramową dostępu do infrastruktury pasywnej kablówek: studzienek, słupów, którymi biegną łącza.

Cichy podkreślił, że infrastruktura pasywna to z punktu widzenia regulatora bardzo istotny element. – Rozmawiam o nim także z prezesem Niechciałem (prezes UOKIK - red.) przy okazji omawiania fuzji UPC i Multimediów – zdradził Cichy.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  INEA , Marcin Cichy , pike , regulacje , światłowody , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common