Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Technologie i urządzenia

TESTY Rpkom.pl: Ósme wcielenie nowej Nokii

Marta Rzeźnicka 30-09-2017, ostatnia aktualizacja 30-09-2017 15:00

Z kilku powodów trudno jest oceniać flagowca HMD - Nokia 8. Po pierwsze to telefon po długiej przerwie i wielu perturbacjach marki, którą darzę dużym sentymentem. Po drugie, to urządzenie, którego wszystkie reklamowane funkcje można obalić bez większego czepiania się szczegółów. Po trzecie, rzecz dotyczy Nokii, ale z dawnymi produktami pod tym brandem, nie ma zbyt wiele wspólnego. Choć bardzo chce do nich nawiązać.

HMD Global, producent nowych urządzeń pod marką Nokia, jest start-upem działającym od niespełna 10 miesięcy. W tym czasie pokazał 8 telefonów budując szerokie portfolio, od reaktywowanej Nokii 3310 do modelu flagowego, którym postanowiłam przetestować tym razem. Pomysł inżynierów wydaje się bardzo prosty. Najmocniejszy procesor plus czysty Android zamknięte w aluminiowej jednolitej obudowie. Do tego trzy aparaty fotograficzne z niemieckiej fabryki.

Plusy i minusy na ekranie Nokia 8

Najwyższa Nokia od HMD to telefon sprawiający wrażenie bardzo solidnego. Lite połączenie metalu i szkła z dopracowanymi delikatnie zaokrąglonymi krawędziami. Wygodny i poręczny mimo dużych rozmiarów (5,3 cala przekątnej ekranu). Jedną z cech przykuwającą uwagę jest ekran w technologii IPS i rozdzielczości QHD 2560x1440. Kolory na wyświetlaczu są nasycone, kontrasty widoczne, a oko szybko przyzwyczaja się do odbioru, mimo delikatnego przerysowania obrazu względem rzeczywistości. Nawet testowany w słoneczne dni telefon miał czytelny wyświetlacz pod wieloma kątami spojrzenia.

Brak jest filtrów światła niebieskiego i opcji balansu bieli, do których przyzwyczaili nas producenci innych flagowców. Jest to jednak funkcja dla koneserów. Być może jest to pomysł producenta na oszczędność w celu uzyskania lepszej ceny detalicznej. Pod ekranem nie ma już fizycznych przycisków. Sensoryczne punkty plus przycisk „domowy", który pełni również funkcję czytnika linii papilarnych są poprawne. Dla mniej wyczulonych dyskretne opóźnienia jego pracy są niezauważalne.

Problematyczny jest z kolei głośnik. Mimo dużej mocy i dobrego dźwięku jest usytuowany tak, że łatwo go zasłonić (szczególnie duży problem będą miały osoby leworęczne), a wtedy jest niesłyszalny.

To co mocno daje się we znaki to brak diody powiadomień o nieodebranych połączeniach, czy wiadomościach. Oczywiście można zakładać, że tylko osoby nieustannie sprawdzające co słychać na ich smartfonie zdecydują się na zakup. Mimo to informacja o nowych wiadomościach, czy połączeniach jest dla mnie cenna, szczególnie w dobie otwartych przestrzeni wspólnej pracy, czy rozmów przy wyciszonym dźwięku. Telefon ma wbudowaną funkcję Glance, ale w jej wypadku informacja pojawia się na blokadzie ekranu dopiero po wzięciu aparatu do ręki (a tak naprawdę po zmianie jego położenia).

Systemowy powrót do prostoty

System Android w wersji 7.1.1 jest bardzo prosty, nie ma zbędnych nakładek i nadmiernej liczby funkcji. Dla jednych to duża zaleta, dla innych brak charakteru i pomysłu na to, w którą stronę podąża producent. Niemal każdy z liczących się na rynku dostawców „dokłada" do systemu coś swojego. HMD ogranicza się do minimum, ale dba o bezpieczeństwo danych i sprawia, że system aparatu może zostać zaktualizowany dopiero wtedy, gdy dostępna jest aktualizacja w wersji certyfikowanej zarówno przez Google, jak i HMD.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  HMD , nokia , smartfony , test Nokia 8

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common