Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Technologie i urządzenia

ADL: światowy rynek inteligentnych rozwiązań będzie wart 3,5 biliona euro

Magdalena Lemańska 20-09-2017, ostatnia aktualizacja 20-09-2017 17:24

Europejski rynek nowych rozwiązań bazujących na technologiach w rodzaju wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości i wykorzystujących je aplikacjach może być za niecałą dekadę wart nawet ponad pół biliona euro - szacuje firma Arthur D. Little Analysis.

Za siedem lat urządzeń łączących się z internetem i pomiędzy sobą w ramach internetu rzeczy będzie na świecie ponad 18 miliardów, a smart cities - ok. 550 - szacują eksperci. Ich najoptymistyczniejsze obrazujące świat po dopiero rozpoczynającej się czwartej rewolucji przemysłowej szacunki mówią nawet o 30 miliardach urządzeń i 600 miastach, najskromniejsze: o 12 miliardach i ponad 400 miastach. Urządzenia i rozwiązania bazujące na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości będą wtedy w zasiędu jednej czwartej populacji. To spowoduje, że sam rynek rozmaitych aplikacji bazujących na takich rozwiązaniach może być według autorów raportu "GigaApps in GigaWorld"wart od 250 mld euro do nawet 660 mld euro. I to w samej tylko Europie, gdzie największą rynkową wartość mają szansę wygenerować rozwiązania dla sektora zdrowotnego i rolnictwa.

Analogiczna wartość tego rynku w tym roku sięgnie według ekspertów maksymalnie 100 mld dol. - Powstanie system, w ramach którego współpracować będą ze sobą rozmaite sektory, np. motoryzacyjny z telekomunikacyjnym, ale to stanie sie dopiero, gdy na rynku zostaną stworzone warunki do inwestowania w takie rozwiązania - przekonywał Ignacio Garcia Alves, prezes Arthur D. Little, na środowej konferencji TechSummit zorganizowanej w Amsterdamie przez Liberty Global (właściciel UPC Polska i udziałów w platormie cyfrowej nc+).

Te rozwiązania to np. roboty wspierające operacje lekarskie, projekcje 3D wydarzeń sportowych w postaci hologramów, ale także wszelkie nowoczesne rozwiązania umożliwiające zdalną wideokomunikację oraz mechanizmy umożliwiające komunikowanie się między sobą maszynom przemysłowym czy samochodom. Zdaniem jego firmy globalnie analogiczna wartość rynku takich nowych rozwiązań na całym świecie może wynosić 1,3-3,5 biliona euro, przy czym najsilniej rozwiniętą częścią świata byłby pod tym względem rejon Azji i Pacyfiku (1,-1,2 biliona euro), a następnie obie Ameryki (ok. 1 bln euro).

Zagrożeniem dla takiej wizji są według ekspertów przede wszystkim finansowe obostrzenia i ograniczenia, jakie mogą nałożyć na inwestujące w takie rozwiązania firmy politycy i regulatorzy. - Branża nie zawsze jest w tym obszarze dobrze zrozumiana, a rządy powinny dzis pozwolić rozwijać się przedsiębiorcom w zupełnie nowej dla nich erze - przekonywał Ignacio Garcia Alves. Jego zdaniem branży przydałyby się raczej mechanizmy wspierające tego rodzaju procesy inwestycyjne w rodzaju preferencyjnych stawek podatkowych lub innych form wsparcia finansowego.- Przez wiele lat różnych sfer prawo nie regulowało, a dziś w wielu przypadkach reguluje przeszłość - zauważał Garcia Alves.

Zdaniem Balana Naira, szefa ds. technologii w Liberty Global, to wręcz sztuczne założenie, by rządy angażowały się w regulowanie takich innowacyjnych procesów. - Inwestujemy w nowoczesne rozwiązania, by przynosić zwrot naszym udziałowcom, pożyczamy na takie działania pieniądze i ponosimy związane'z tym ryzyko - przekonywał. Jako przykłady rozwiązań ograniczeń, jakie już dziś "przeszkadzają" operatorom i dostawcom dostępu do internetu eksperci podają wcale nie ogólne ramy tworzone w Europie przez Unię Europejską, ale np. istniejące w różnych krajach obostrzenia dotyczące instalowania rozmaitych anten czy nowe podatki, jakimi obejmowane są innowacyjne rozwiązania. - Wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość to dziś tak naprawdę wciąż dość niszowe rozwiązania, które w przyszłości staną się normą - uważa Nair.

Według szacunków Arthur D. Little, każda iwestycje w szeroko pojęte rozwiąznaia wspierające rozwijanie gigasieci na poziomie 1 euro jest w stanie odblokować narynek innowacyjnych aplikacji wart od 2 do 4 euro, które pozwolą gospodarce wypracować od 4 do 8 eu

Przeczytaj więcej o:  adl , ar , badanie , IoT , Liberty Global , raport , VR

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common