Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Technologie i urządzenia

Polacy nie gęsi, na technologii się znają

Marta Rzeźnicka 15-09-2017, ostatnia aktualizacja 15-09-2017 07:00

Polska myśl technologiczna przez wiele lat była pustym hasłem. Mimo, że w kraju są kształceni inżynierowie cieszący się dobrą renomą na świecie i pracujący w działach badań i rozwoju ulokowanych w Polsce przez zagraniczne koncerny, to jednak to import był przez lata przeważającym źródłem technologii używanych w kraju.

Od kilku lat widać próby zmiany sytuacji. W dyskursie publicznym popularnym słowem są „innowacje", a we wszystkich sektorach rynku panuje moda na start-upy, które uważane są dziś za najlepszą inwestycję. To w nich wiele firm upatruje szansy na stworzenie unikatowych rozwiązań mających służyć lokalnym podmiotom i społeczeństwu, ale też szykowanych na eksport. I tak do mecenasów i sponsorów inicjatyw rozpoczynających działalność przyłączyły się zarówno globalne korporacje, zagraniczne i krajowe fundusze inwestycyjne, a także spółki z udziałem skarbu państwa wspierane przez odpowiednie resorty.

W dziedzinie telekomunikacji ważnym zagadnieniem uwzględnianym w innowacyjnych projektach przedsiębiorców jest technologia 5G. Pierwsze prezentacje jej działania przeprowadzone m.in. przez takie firmy jak Ericsson, czy Nokię na targach w Barcelonie w 2016 roku pokazały, że „smart city" i Internet Rzeczy (ang. Internet of things) to nie tylko hasła reklamowe, ale a konkretne rozwiązania, jak np. ekologiczna gospodarka energią w obrębie miasta czy efektywne rozmieszczanie pasów jazdy w zależności od natężenia ruchu w danym kierunku. Polscy eksperci na forum Smart City jednogłośnie twierdzili, że Polska nie może obrać innego kierunku niż inwestowanie i wdrażanie rozwiązań 5G.

Aby sieć ruszyła w Polsce, potrzebne są m.in. decyzje administracyjne o przydziale częstotliwości dla tego typu rozwiązań, ale nie tylko. Aby opłacało się zbudować sieci 5G, trzeba znaleźć ich komercyjne zastosowanie i pokonać wiele barier technologicznych.

Exatel jako jeden z nielicznych podmiotów należących do państwa polskiego ma zaplecze zarówno personalne, jak i techniczne narzędzia do pracy nad takimi zagadnieniami. W 2017 roku powstało konsorcjum RAPID-5G zrzeszające podmioty z Unii Europejskiej i Japonii w ramach programu badawczego Horyzont 2020.

Wśród członków zrzeszenia są uniwersytety z Duisburga, Kent, Osaki oraz przedstawiciele biznesu tacy jak Corning, Hitachi, Koden i właśnie Exatel. Niedawno w warszawskim centrum handlowym Blue City państwowy operator przeprowadził pierwszy w kraju test sieci 5G.

Pokazano transmisję filmu o rozdzielczości 4-8K z wykorzystaniem nadajników LTE i 5G (na częstotliwości 60 GHz, przy szerokość nośnej 3 GHz), technologii WIFI, centrum danych Exatela w Morach, światłowodowej sieci szkieletowej oraz anteny 5G (wykonanej przez zespół uniwersytecki).

 

Dzięki testowi, sprawdzono współdziałanie wszystkich tych elementów, a szczególnie to, jak sygnał radiowy jest konwertowany na sygnał przesyłany światłowodem do i z sieci szkieletowej. To zdaniem Exatela etap krytyczny dla płynności transmisji danych i działania 5G. Prezentację dla dziennikarzy prowadził Michał Szczęsny, dyrektor architektury i planowania sieci (na foto poniżej).

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  5G , exatel , technologie

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common