Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Sieci komórkowe wycierają tysiąc sto białych plam

Urszula Zielińska 12-09-2017, ostatnia aktualizacja 12-09-2017 08:15

Operatorzy telekomunikacyjnych sieci mobilnych są w trakcie uruchamiania nadajników pracujących na częstotliwościach rozdysponowanych w efekcie tzw. aukcji LTE – 800 i 2600 MHz. Dzięki nim internet miał być szybszy, przenikać lepiej przez mury i pokryć miejsca bez sieci. Gdy w 2020 roku zakończą inwestycje obiecane organizatorowi aukcji, przyjdzie czas na sieci 5G.

Operatorzy komórkowi podzielili się z „Rzeczpospolitą", siostrzanym tytułem rpkom.pl, danymi o zasięgu sieci komórkowych – zarówno tych starszych (2G, 3G), jak i najnowszych (4G i technologicznych wariantów).

Skok w LTE

Przez minione trzy lata inwestowały głównie w te ostatnie, a dostępność starszych sieci, pozwalających na prowadzenie rozmów, SMS-owanie i używanie prostych aplikacji w sieci, zmieniła się w większości wypadków kosmetycznie. Najmocniej – kilkakrotnie – rozrósł się zasięg LTE Orange i T-Mobile (w 2013 r. w zasięgu tej technologii u obu operatorów było ok. 16 proc. Polaków, a obecnie 99,8 proc.) oraz Playowi (skok z 20 proc. do 93 proc. pod koniec czerwca). Natomiast pionier LTE w Polsce – Grupa Cyfrowy Polsat – ze względu na to, że pierwsza zainwestowała zarówno w częstotliwości, jak i sieć 4G – powiększyła zasięg swojego szybkiego internetu z ok. 66 proc. do blisko 99 proc.

Co to wszystko oznacza dla prędkości internetu w Polsce – trudno szacować bez szczegółowych danych z exceli telekomów. Po pierwsze dlatego, że w sieci mobilnej łącze użytkownika zwalnia, gdy do nadajnika podłącza się inny, a po drugie dlatego, że poszczególne nadajniki mogą mieć różne możliwości: operatorzy budują swoje „infostrady", klejąc różne częstotliwości (agregacja przebiega w różnych konfiguracjach i na różnych stacjach) i stosując różne dodatkowe technologie.

O ile przedsiębiorstwa bez problemu udostępniły nam informacje o tym, do jak dużej części Polaków dociera sygnał ich nadajników „w terenie", czyli poza domem czy biurem (z wyjątkiem sieci własnej Play odsetek ten zwykle przekracza 99 proc.), o tyle informacje o zasięgu sieci w pomieszczeniach firmy uważają najwyraźniej za newralgiczne. A to właśnie m.in. temu, aby konsumentom i przedsiębiorcom korzystało się lepiej z mobilnych usług pod dachem, służyć miał wydatek 9,2 mld zł na pasmo 800 i 2600 MHz.

Operatorzy: będziemy gotowi

Drugim ważnym celem aukcji pasma 800 MHz jest dotarcie z zasięgiem tej sieci na obszary tzw. białych plam, czyli gmin, w których internet działa z prędkością nie większą niż 10 Mb/s. Orange, T-Mobile i Play, zobowiązali się wobec Urzędu Komunikacji Elektronicznej, że w ciągu czterech lat zbudują sieci tam, gdzie nie było wcześniej internetu w ogóle lub nie było szerokopasmowego dostępu z prawdziwego zdarzenia. UKE wskazał ok. 2,3 tys. gmin, w których zwycięzcy aukcji LTE mają zbudować sieci, z czego 1149 to właśnie takie „białe plamy". To właśnie te miejsca operatorzy mają objąć zasięgiem sieci na częstotliwości 800 MHz w pierwszej kolejności, czyli już w 2018 r.

Ze sprawozdań Playa można wnioskować, że aby regulator uznał ten warunek za spełniony każdy z telekomów powinien „dostarczyć" sygnał 800 MHz do przynajmniej 84 proc. przypisanej mu części internetowych pustyń. W sumie obowiązkowe inwestycje telekomów rozłożone są na cztery lata. W ostatnim roku na wspólnej liście zwycięzców aukcji jest już „tylko" 91 miejscowości. Na jakim etapie wypełniania białych plam są dziś?

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  4G , aukcja , białe plamy , częstotliwości , internet , inwestycje , LTE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common