Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Mali operatorzy budują zyski

Urszula Zielińska 14-08-2017, ostatnia aktualizacja 14-08-2017 10:53

Spływają półroczne dane małych operatorów notowanych na warszawskiej małej giełdzie – NewConnect. Informacje o wynikach za II kw. br. i I poł. br. podały do tej pory m.in. Korbank, SferaNet, Internet Union, czy Telgam. W sprawozdaniach widać nacisk na kontrolę kosztów. Firmy szykują się często do realizacji kolejnych projektów unijnych i pozyskują finansowanie z nimi związane.

Około 3,9 mln zł przychodów i około 93 tys. zł zysku netto zanotowała w ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 czerwca grupa Korbank z Wrocławia. Oznacza to wzrost o odpowiednio 46,8 proc. i 46,6 proc. rok do roku.

Grupa, należąca do największych operatorów na NewConnect pod względem skali biznesu, zajmująca się świadczeniem usług dostępu do Internetu we Wrocławiu i Radomiu oraz sprzedażą IPTV Avios podaje, że największe wzrosty osiągnęła właśnie dzięki temu drugiemu produktowi. Przybyło jej klientów końcowych zarówno używających platformy za pośrednictwem innych operatorów, jak i w sieciach własnych.

Ze sprawozdania Korbanku można się dowiedzieć m.in., że otrzyma dofinansowanie ze środków UE na własny dekoder nowej generacji (4K). Cały projekt jest warty ponad 4,8 mln zł, a wysokość dofinansowania to około 1,6 mln zł. Część pieniędzy firma przeznaczy na badania i rozwój: powstać ma centrum R&D i zaplecze techniczne dla branży IPTV.

Zarząd Korbanku wierzy w technologię HDR (high dynamic range image), stosowaną w urządzeniach do odtwarzania obrazu z obszaru elektroniki użytkowej. Firma rozpoczęła przedsprzedaż urządzenia ją wykorzystującego (Korbox HDR).

Z kolei dużo mniejszy od Korbanku Telgam z Jasła, budujący sieci dostępowe na Podkarpaciu, wykazał w II kw. br. 0,45 mln zł przychodów (o 5,8 proc. wobec 0,44 mln zł rok temu), a jego wynik netto wyniósł 35 tys. zł (rok temu firma miała stratę w wysokości 0,22 mln zł).W całym półroczu firma była jednak na minusie (niecałe 16 tys. zł straty). Dane te nie obejmują wyników firmy Tel Mobile, czyli wirtualnego operatora, którego uruchomiła grupa, a który sprzedaje usługę LTE.

„Wzrost przychodów jest skutkiem poprawiającej się sprzedaży z usług podstawowych świadczonych przez spółkę tj. usług internetowych, telewizyjnych, komórkowych oraz poprawie sprzedaży w segmencie klientów firmowych” - tłumaczy. Poprawę wyników zaś wyjaśnia racjonalizacją wydatków, która oznacza spadek kosztów w takich liniach jak zużycie materiałów i energii, usługi obce i wynagrodzenia (aż o 100 tys. zł).

Jak podał Telgam, z jego sieci światłowodowej korzysta 1,7 tys. abonentów, a w jej zasięgu jest  kilka tysięcy gospodarstw domowych, firm i instytucji na terenie zachodniej części województwa podkarpackiego. Chęć przyłączenia się do sieci Telgamu zadeklarowało – według zarządu – około 0,5 tys. osób prywatnych i instytucji.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  internet , isp , operatorzy , Strategie

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common