Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Spółdzielczy problem operatorów

Marta Rzeźnicka 11-08-2017, ostatnia aktualizacja 11-08-2017 11:45

- Nasz pracownik w Legionowie powiedział jednemu z mieszkańców: „Możemy panu włączyć światłowód, ale pod warunkiem, że nie mieszka pan w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej." Ten przypadek odbił się echem w mediach - napisał na korporacyjnym blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Odnosi się on też do ostatnich informacji z Netii, której zarząd wyjaśniając, dlaczego modernizacja sieci NGA idzie wolno wskazał właśnie kłopoty z dostępem do zasobów spółdzielni. Według Jabczyńskiego SM L-W w Legionowie to nie jedyna spółdzielnia, które utrudnia jego firmie realizację inwestycyjnego planu. Rzecznik pisze, że na hasło „inwestycje światłowodowe Orange" wiele z nich "zamyka się w sobie".Jako przykład innych spraw podaje SM Przylesie w Koszalinie (9246 gospodarstw domowych) i SM Hutnik w Częstochowie (12 500 gospodarstw domowych).

Netia wspominała dziennikarzom i analitykom o dodatkowych korzyściach, których oczekują spółdzielnie w zamian za zgodę na prace inwestycyjne. Rzecznik Orange pisze o przypadku, gdzie dostęp do nieruchomości został uzależniony od wybudowania placu zabaw.

- Problem z dostępem mamy w wielu miejscach. Obecnie czekamy na decyzję regulatora w 57 przypadkach, w których realizujemy inwestycje światłowodowe i nie jesteśmy wpuszczeni, chociaż przepisy prawa nakazują właścicielom czy ich zarządcom udostępnianie nieruchomości. Ze względu na wiele takich przypadków – nawet przy dobrej woli regulatora – na rozstrzygnięcie sporu potrzeba, co najmniej kilku miesięcy. A każdy miesiąc oznacza blokowanie konkurencji i „kupowanie sobie czasu" - napisał rzecznik.

Według niego, przepisy w praktyce nie zawierają sankcji dla utrudniających dostęp do nieruchomości. - Dlatego zwyczajnie „opłaca się" przedłużać proces, zwłaszcza tym, którzy sami dostarczają usługi w danej lokalizacji albo współpracują z wybranym dostawcą. Tak jest m.in. w Legionowie. Biznesowo potrafię to zrozumieć, ale z punktu widzenia kilku tysięcy spółdzielców już niekoniecznie. I chyba tylko oni stanowią realną siłę by przekonać władze swojej spółdzielni - dodaje.

Problemy z dostępem do zasobów spółdzielni nie są nowością. Ich rozwiązywaniem zajmuje się niemal codziennie Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Zgodnie z wpisem Orange Polska od 2015 r. skierował do UKE ponad 100 spraw dotyczących problemów w dostępie do nieruchomości.

Michał Fura, rzecznik UPC Polska mówi o kilkunastu postępowaniach prowadzonych obecnie przez urząd z wniosku jego firmy.

- Zgodnie z art. 30 Ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy nieruchomości są obowiązani zapewniać przedsiębiorcom telekomunikacyjnym dostęp do nieruchomości w celu zapewnienia na nich telekomunikacji. Niestety nie wszyscy wywiązują się z tego ustawowego obowiązku - mówi Fura.

- wsp. ziu

Przeczytaj więcej o:  NETIA , Orange , upc

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common