Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Lewiatan, PIIT, KIGEiT i ZPPM wspólnie apelują do MON

Urszula Zielińska 10-08-2017, ostatnia aktualizacja 10-08-2017 11:59

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców, w tym izby operatorów telekomunikacyjnych, opublikowały stanowisko na temat procedowanego od miesięcy projektu ustawy o organizacji zadań na rzecz obronności kraju przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej w wersji z 22 czerwca br..

Lewiatan, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji wraz ze Związkiem Pracodawców Prywatnych Mediów podsumowują swoje dotychczasowe uwagi.

Postulują m.in. usunięcie z projektu jednego artykułów nakładających ich zdaniem na firmy zbyt daleko idących, oznaczających często dodatkowe koszty, obowiązków. Są przeciwne również proponowanej formule wyznaczania kryteriów wyboru przedsiębiorstw o znaczeniu strategicznym dla państwa.

"Podtrzymując dotychczas zgłoszone, a nieuwzględnione przez projektodawcę uwagi, pragniemy jeszcze raz podnieść najważniejsze uwagi do Projektu, których nieuwzględnienie pociągnie za sobą poważne, negatywne konsekwencje dla całej polskiej gospodarki oraz może skutkować niekonstytucyjnością przepisów, w szczególności w zakresie, w jakim projektowane przepisy naruszają swobodę działalności gospodarczej i prawo własności" - czytamy w stanowisku.

Izby postulują usunięcie art. 13 projektu (wcześniej art. 10), który ich zdaniem "w sposób nieadekwatny i nieproporcjonalny ingeruje w konstytucyjnie chronione wartości, jakimi są swoboda działalności gospodarczej oraz prawo własności".

Wspomniany artykuł nakłada na przedsiębiorstwa o szczególnym znaczeniu gospodarczo obronnym obowiązki informowania MON o ich sytuacji finansowej, czy uzyskiwanie zgody lub uzgadnianie z ministrem rozwiązania lub likwidacji firmy, przeniesienie siedziby za granicę, wykreślenie przedmiotu działalności przedsiębiorcy dotyczącego realizacji zadań na rzecz obronności państwa, zbycie, dokonanie darowizny, zmianę przeznaczenia lub zaniechanie eksploatacji składnika mienia przedsiębiorcy wykorzystywanego do realizacji zadań na rzecz obronności państwa.

Izby uważają, że pierwszy obowiązek jest nadmierny ze względu na to, że przedsiębiorcy publikują już odpowiednie informacje czy to w KRS, czy na giełdzie.

Natomiast przeciwko drugiej z tych kwestii protestują obawiając się idących za nim konsekwencji.

"Analizowany przepis oznacza w praktyce, że wszystkie najważniejsze decyzje właścicielskie i biznesowe największych przedsiębiorców w kraju będą musiały być uzgadniane z właściwym ministrem, który de facto będzie mógł takie decyzje zablokować. W wyniku zmian właściwy minister uzyska bezpośredni wpływ i narzędzie nacisku na istotne z punktu widzenia strategicznego przedsiębiorstwa w kraju, mogąc ingerować w decyzje właścicielskie i biznesowe. Jest to nieadekwatne i nieproporcjonalne naruszenie konstytucyjnej zasady swobody działalności gospodarczej, jak również niekonstytucyjna ingerencja w prawo własności – co zostało zauważone również przez Ministra Rozwoju i Finansów w uwagach resortowych z dnia 11 kwietnia 2017 r." - czytamy w stanowisku.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  kigeit , lewiatan , obowiązki na rzecz obronności , PIIT , telekomunikacja , ZPPM

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common