Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Puzzle prezesa UKE

Urszula Zielińska 31-07-2017, ostatnia aktualizacja 31-07-2017 10:59

Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej najprawdopodobniej dziś przekaże operatorom, jak chciałby zakończyć postępowanie administracyjne w sprawie tzw. bloków separacyjnych w paśmie 1800 MHz i jak będzie przebiegać refarming zasobów 1800 i 900 MHz. Już w przyszłym tygodniu może okazać się natomiast, jak UKE chce zakończyć spór o przetarg z 2007 r., który są nakazał mu powtórzyć.

Ku końcowi zmierzają zainicjowane przez T-Mobile Polska rozmowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wszystkimi sieciami komórkowymi o uporządkowaniu spraw częstotliwości w zakresach 1800 i 900 MHz - pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”, siostrzany tytuł rpkom.pl.


Sprzeczne oczekiwania
Telekomy przedstawiły UKE jakiś czas temu swoje propozycje ponownego ułożenia tych zasobów (tzw. refarmingu), a my poznaliśmy zarys tych koncepcji. Wiemy już więc, że sformułowane oczekiwania infrastrukturalnych operatorów wykluczają się wzajemnie. Swoje propozycje przedłożyli UKE niemal wszyscy operatorzy. Nieco na uboczu dyskusji o refarmingu jest Orange Polska.

W uproszczeniu: telekomy (T-Mobile, Polkomtel, P4) chcą zwykle innego sąsiedztwa bloków częstotliwości w eterze (ilustracja powyżej pokazuje jak sytuacja wygląda dziś), a każdy chciałby uzyskać więcej pasma niż ma do tej pory, by poprawić parametry mobilnego dostępu do internetu i ograniczyć koszty sprzętu.

Raczej nie zanosi się więc, aby firmy, ostro rywalizujące na każdym kroku o te rzadkie zasoby, porozumiały się same, choć słychać, że próbują.

Nie jest to proste, czego dowodem była słynna aukcja LTE, w której telekomy licytowały „do ostatniej kropli krwi”, korzystając z forteli, czy też historia umowy, którą Orange zawarł kilka lat temu z Polkomtelem. Chciał kupić mały blok 1800, ale Plus wycofał się, gdy dowiedział się o planach współdzielenia częstotliwości przez Orange i T-Mobile.

Wiele wskazuje na to, że decyzje będzie musiał podjąć prezes UKE, Marcin Cichy.
Z naszych informacji wynika, że telekomy spodziewają się decyzji regulatora dziś. Na ten dzień wyznaczone jest spotkanie w UKE na ten temat.

Zaczęło się od wolnego pasma

Sprawa jest złożona, a rozmowy UKE z operatorami mają kilka wątków. Z jednej strony mają za zadanie załatwienie kwestii technicznych, od których zaczęły się rozmowy i w sprawie których trwa postępowanie administracyjne.

Chodzi o wykorzystanie małych bloków częstotliwości, tzw. separacyjnych, niegdyś potrzebnych aby nie dochodziło do zakłóceń nadajników. Zmiany technologiczne sprawiły, że niewielkie pule częstotliwości przeznaczone wcześniej na rodzaj bariery ochronnej zapobiegającej interferencjom między zasobami operatorów dziś można wykorzystać na usługi. Operatorzy wystąpili o ich przyznanie do regulatora.

Nawet tu pierwotnie blokowali się wzajemnie. Jak słyszymy, P4, operator sieci Play wystąpił o przyznanie mu wszystkich wolnych zasobów, także tych, z którymi nie sąsiadowały bezpośrednio jego częstotliwości. Podobnie zrobili też inni operatorzy, ale ostatnio - ponoć za sprawą komentarzy UKE - np. T-Mobile Polska zrezygnował z takiej taktyki i ubiega się ponownie tylko o bloki przylegające do jego puli.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  1800 Mhz , 900 Mhz , częstotliwości , guard band , Marcin Cichy , przetargi , refarming , spory , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common