Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Nie chciałabym aby większość płaciła za swobodę roamerów

Urszula Zielińska 03-07-2017, ostatnia aktualizacja 03-07-2017 08:30

Wartość telekomunikacyjnego rynku w Polsce jest stabilna - mówi rpkom.pl Agnieszka Gładysz, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Analiz Rynku Telekomunikacyjnego w Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ponad 20-proc. spadek wartości rynku telefonii stacjonarnej wyjaśnia substytucją usługi przez telefonię mobilną i rosnącą popularnością serwisów OTT. Nie wyklucza, że UKE badając wartość mobilnego dostępu do internetu obejmie analizami także korzystanie przez smartfony. Roaming? UKE ma wątpliwości do tzw. FUP-ów, trzech operatorów wystąpiło o prawo do pobierania wyższych opłat. Gładysz ma nadzieję, że ceny usług mobilnych w kraju nie wzrosną, a ryzyko podwyżek opłat za usługi dodatkowe uważa za nieznaczne.

Rpkom.pl: UKE opublikował Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2016 roku. Jak można zdiagnozować ogólnie sytuację krajowych operatorów telekomunikacyjnych? Jakie są dziś główne trendy rynkowe?

Agnieszka Gładysz: - W 2016 roku na polskim rynku telekomunikacyjnym utrzymały się trendy z lat ubiegłych. Wartość rynku jest stabilna i wynosi blisko 40 mld zł: obniżyła się w ubiegłym roku do 39,47 mld zł z 39,5 mld zł w 2015 roku. Obserwujemy nadal spadki w segmencie usług telefonii stacjonarnej, którą wciąż wypierają usługi mobilne oraz wzrost zainteresowania usługami wiązanymi.

Dynamiczny wzrost był widoczny w segmencie dostępu do Internetu. Z usługi tej w Polsce w 2016 r. korzystało około 14,5 mln osób. Był to wzrost o około 0,7 mln w porównaniu do 2015 r. Duży wpływ na ten wzrost mają inwestycje światłowodowe. Operatorzy chętnie inwestują zarówno własne środki jak i korzystają z dofinansowania. Właśnie rozpoczyna się boom inwestycyjny związany z realizacją projektów w ramach POPC. Dzięki tym inwestycjom ok. 1,3 mln gospodarstw domowych uzyska dostęp do sieci NGA. Pozwoli to poprawić o ponad 10 proc. wskaźnik związany realizacją celu Europejskiej Agendy Cyfrowej w zakresie zapewnienia powszechnego dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s . Inwestycje to także szansa na poprawę i tak już dobrej sytuacji przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz motor wzrostu gospodarczego.

Segmentem rynku, który w ostatnich latach wykazuje największą dynamikę, są usługi wiązane. W 2016 r. już blisko 8 mln osób w Polsce korzystało z takich usług, czyli o 2 mln więcej niż w 2015 r. Rośnie także popularność poszczególnych usług telefonii mobilnej. Wykorzystanie transmisji danych wzrosło aż o 132 proc. w porównaniu do 2015 r. Polacy coraz częściej korzystają również z usług głosowych w roamingu. W 2016 r. abonenci wykonali połączenia o łącznym czasie trwania 1,4 mld minut, wobec 990 mln rok wcześniej. Oznacza to wzrost o 42,2 proc. rok do roku.

Systematycznie rosła też liczba wysyłanych wiadomości SMS. Abonenci polskich sieci korzystający z roamingu za granicą wysłali w 2016 r. 600 mln wiadomości SMS, o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Transmisja danych to usługa, której wolumen rośnie najbardziej dynamicznie. W 2016 r. abonenci przetransferowali 986,7 mln MB wobec 552,8 mln rok wcześniej. Oznacza to wzrost o 78,5 proc. rok do roku.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5 6

Przeczytaj więcej o:  Agnieszka Gładysz , prognozy , RAPORTY , regulacje , roaming , rynek telekomunikacyjny , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common