Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Programming TV

Co trzeci kanał europejski nadaje już w HD

Magdalena Lemańska 29-06-2017, ostatnia aktualizacja 29-06-2017 14:34

Jedna trzecia z kanałów telewizyjnych nadających w Europie, jest zarejestrowana na innych rynkach niż te, na których są odbierane – wynika z najnowszego raportu o rynku usług audiowizualnych autorstwa Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego. Co trzecia stacja w Europie jest już dziś nadawana w HD, a największą grupę kanałów stanowią, jak rok wcześniej, stacje sportowe.

Najwięcej stacji w Europie zarejestrowanych jest w Wielkiej Brytanii – ponad 1,3 tys., podczas gdy nadawanych jest ich na tamten rynek zaledwie 533. Kolejnymi krajami, w których rejestruje się najwięcej stacji telewizyjnych są Rosja (452), Francja (356) i Niemcy ex aequo z Turcją (po 262 stacje). W Polsce oglądać można 307 kanałów, ale koncesje z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mają „tylko” 94. – Istotną rolę w różnicach pomiędzy poszczególnymi rynkami telewizyjnymi odgrywa ich wielkość, kondycja ekonomiczna danego kraju, bliskość innych krajów oraz zasady dotyczące wydawania koncesji - tłumaczą autorzy raportu.

Część stacji nadających w Polsce jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii (np. kanały National Geographic czy Discovery Channel), Holandii (m.in. stacje Viacomu) albo w Czechach (m.in. HBO i część oferty programowej Disneya), bo to rynki, na których koncesję otrzymuje się szybciej niż w Polsce. Zarejestrowane tam kanały nie podlegają też kontroli KRRiT.

Już co trzeci kanał w HD

Na koniec ubiegłego roku wszystkich stacji telewizyjnych było w Europie 5,23 tys. To trochę mniej niż rok wcześniej, kiedy EOA zaraportowało o 5,37 tys. kanałów. Obserwatorium nie rozdziela już stacji na SD i HD, gdy są nadawane w tzw. simulcaście. Liczy je wtedy jako jedną stację, podobnie , jak kanały nadawane z przesunięciem czasowym względem swojej oryginalnej wersji. Osobno liczy natomiast te same stacje nadawane na różnych rynkach oraz różne wersje językowe tych samych kanałów.

Największą grupę stacji, które nadają w państwach UE, stanowią kanały sportowe – to 15 proc. Kolejne są stacje rozrywkowe (13 proc.),a następne – filmowe (9 proc.) i dziecięce (7 proc.). W dobie przenoszenia się telewizji do internetu to właśnie sport będzie zdaniem ekspertów największym wyróżnikiem tradycyjnych kanałów.

Już co trzeci kanał w Europie jest też nadawany w HD. Rok temu był to jeszcze co piąty. W maju SES i LG przeprowadziły testową transmisję sygnału telewizyjnego  w 4K i technologii szybkoklatkowej (HFR). - Technologia szybkoklatkowa będzie ważnym krokiem naprzód w kierunku dalszego zwiększania jakości satelitarnych transmisji Ultra HD, w szczególności w sporcie i telewizyjnych relacjach na żywo – komentował Thomas Wrede, wiceprezes ds. nowych standardów i technologii w SES.

Coraz więcej VoD

Wzrosła za to znacząco liczba serwisów nadających materiały wideo w rozmaitych modelach w trybie „na żądanie”. Na koniec 2015 r. było ich 1,6 tys., rok później – już 2,5 tys. Zdecydowana większość z nich (77 proc.) to usługi dostępne wyłącznie on-line – podają autorzy raportu. 14 proc. stanowi VoD oferowane abonentom przez operatorów z poziomu dekodera.

W Polsce serwisów wideo na żądanie jest już 194, w tym 69 to te założone i zarejestrowane na naszym rynku. Obserwatorium zalicza do nich także internetowe platformy nadające newsy w formie wideo, a należące do właścicieli kanałów informacyjnych i wydawców prasy.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Europejskie Obserwatorium Audiowizualne , kanały tv , raport , stacje tv , telewizja

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common