Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Rządowe podsumowanie konkursu o 3,2 mld zł

Urszula Zielińska 22-06-2017, ostatnia aktualizacja 22-06-2017 20:43

Przedstawiciele rządu ogłosili dziś wyniki największego konkursu na dotacje do sieci szybkiego internetu. Ministrowie cyfryzacji i rozwoju Anna Streżyńska i Mateusz Morawiecki oraz dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wanda Buk ogłosili w czwartek wyniki tzw. II Konkursu 1. Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Do inwestorów - głównie telekomów - trafi 1,97 mld zł na 3,2 mld zł, które były do wzięcia.

-  Nie podsumowujemy dziś rezultatów konkursu, ale wskazujemy na potencjał, jaki ze sobą niesie. Przed nami 4 lata wytężonej pracy – mówiła Anna Streżyńska. Mateusz Morawiecki zaś oceniał, że jako kraj, za sprawą inwestycji w szerokopasmową sieć „przyspieszamy na zakręcie” w kierunku „sektorów i branż, w dużej mierze nieznanych”, ale które mogą sprawić, że Polska prześcignie na polu rozwoju technologii ICT Europę Zachodnią i USA.

Za sprawą podsumowywanego konkursu, inwestorzy mają zbudować sieci szybkiego internetu (od 30 Mb/s w górę) na 52 z 79 obszarów, na które podzielono kraj. W zasięgu tych sieci znajdzie się około 1,2 mln gospodarstw domowych (z około 1,4 mln wytypowanych), pozbawionych szybkich łączy. Podpisano do dziś 42 umowy. Kolejne czekają. Może się też okazać, że za sprawą odwołań operatorów, liczba obszarów z inwestorami urośnie do 56.

W ostatnim momencie z konkursu wycofał a się Netia, która początkowo wygrywała w cuglach. Informację na ten temat podaliśmy w środę wieczorem, opierających się na własnych nieoficjalnych informacjach. W czwartek rano Netia potwierdziła je, wysyłając giełdowy komunikat w tej kwestii. W sumie zostawiła blisko 0,5 mld zł dotacji i 16 obszarów inwestycyjnych. Jak tłumaczy Stefan Radzimiński, członek zarządu Netii, telekom policzył jeszcze raz i uznał, że nie stać go jednocześnie na modernizację własnej sieci (417 mln zł w ciągu kilku lat), dywidendę (w br. ponad 127 mln zł) i budowę sieci POPC.

- Na przełomie lutego i marca rozpoczęliśmy ponowne analizy opłacalności tych projektów. Mamy kilka nowych inicjatyw, które pozwolą uzyskać wyższe stopy zwrotu  przy niższym ryzyku - powiedział Radzimiński. Mówił, że Netia chce dogęszczać własną sieć w dużych miastach, zintensyfikować budowę infrastrukturę w nowych budynkach i  myśli o przejęciach firm ICT pod kątem segmentu B2B.

To, co nie opłaca się Netii, opłaca się najwyraźniej innym. Dzięki decyzji Netii największym beneficjentem konkursu jest Orange Polska. Uzyskać może przynajmniej 670 mln zł wsparcia na 18 obszarach. 6 może przejąć po Netii: po trzy już sięgnął, gdy ogłosiła połowiczną rezygnację w pierwszych dniach czerwca, teraz może wziąć kolejne trzy, na których zajął drugie miejsce przechodząc pozytywną weryfikację formalną i merytoryczną wniosków. Jean Francois Fallacher, prezes Orange Polska mówił nam przy okazji czwartkowego spotkania decydentów i inwestorów w MC, że czeka na zaproszenie do podpisania dodatkowych umów. - Jeśli po analizach podejmiemy decyzję na tak, będziemy musieli znaleźć kolejne 80 mln zł wkładu własnego - mówi Fallacher. Chodzi o przesunięcie wydatków w ramach budżetu. W sumie wkład własny telekomu wyniesie około 300 mln zł.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  dotacje , Infracapital , internet , inwestycje , konkurs , Mc , NETIA , nokia , Orange , POPC

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common