Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Roam like at home a sprawa polska: cenniki, zmiany i co dalej

Urszula Zielińska 16-06-2017, ostatnia aktualizacja 16-06-2017 09:21

15 czerwca, data wejścia w życie unijnego rozporządzenia "znoszącego roaming", czyli wyrównującego ceny krajowe z tymi obowiązującymi podróżującego po krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie kończy dyskusji na temat tych cen raz na zawsze. Przeciwnie, ponieważ regulatorzy wydali już 24 decyzje pozwalające, szczególnie małym, dostawcom na odstępstwa od zasady roam like at home (RLAH), zanosi się na kolejne zmiany. Jak polscy operatorzy dostosowali się do niej do tej pory?

Nie więcej niż 30 gr. za minutę rozmowy wychodzącej, 20 gr. za wysłany SMS  i maksymalnie 21 gr. za 1 MB transmisji danych zapłaci użytkownik polskiej sieci komórkowej od czwartku za używanie komórki w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Część operatorów, w tym najwięksi, pozwala korzystać w roamingu z usług krajowych pakietów usług i abonamentów. Wyjątkiem jest internet.

W czwartek 15 czerwca 2017 roku w życie weszły przepisy unijne wprowadzające na terenie Wspólnoty zasadę „roam like at home” (RLAH), zgodnie z którą za telefon komórkowy używany w podróży po krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zapłacimy tyle, co nie ruszając się z kraju.

Krajowy abonament za granicę

Jak pisaliśmy, najwięksi operatorzy w Polsce początkowo mieli swój pomysł, popierany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, na wdrożenie w życie zasady RLAH. Ostatecznie jednak, przynajmniej na razie, telekomy obsługujące blisko 99 proc. wszystkich użytkowników usług mobilnych w kraju zastosowały się do RLAH. Zrobiły to nie od razu i w różny sposób (Plus wprowadził promocję, a nie zmiany w cenniku, także w segmencie na kartę), ale z punktu widzenia użytkownika efekt jest – przynajmniej na razie - podobny u każdego z nich.

To oznacza, że posiadacz abonamentu, a czasem - w zależności od operatora – także telefonu na kartę lub mix w Orange Polska, T-Mobile Polska, P4 (Play) i Plusie, od czwartku może używać tych samych podstawowych produktów także w podróży po Unii Europejskiej oraz w trzech innych państwach: Norwegii, Islandii i Lichtensteinie.

Trzeba przy tym pamiętać, że roaming to nie to samo, co połączenie międzynarodowe (połączenia z Polski na numery operatorów z innych państw pozostają drogie). Nowe przepisy dotyczą tylko połączeń i wiadomości wysyłanych przez osobę przebywającą czasowo poza rodzimym krajem  na inne polskie numery komórkowe, należące do osób przebywających aktualnie na obszarze EOG i w Polsce.

Upraszczając: abonament obejmujący pulę minut i wiadomości nabyty na potrzeby korzystania z niego na terenie Polski będzie działał także za granicą np. na wakacjach (na omawianym terytorium Europy), o ile nie wykorzystaliśmy go już w kraju. Z kolei usługi zużyte w roamingu pomniejszą nam pulę dostępną w kraju.

Jeśli zaś wyczerpiemy pulę z abonamentu, nie mamy w nim pakietów, lub korzystamy z telefonu na kartę także nie aktywując pakietów, operatorzy pobiorą dodatkową opłatę za minutę, wiadomość czy transmisję danych: przewidzianą przez rozporządzenie, lub z krajowego podstawowego cennika.

Nie będzie ona jednak w żadnym z przypadków, które analizowaliśmy wyższa niż 30 gr. za minutę rozmowy wychodzącej, 20 gr. za SMS wysłany (cena za 160 znaków) lub 21 gr. za 1 MB transmisji danych. Z pobieżnego przeglądu stawek wynika, że średnie wypadłyby jeszcze niżej.

...
Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  ceny roamingu , MVNO Europe , Orange Polska , RLAH , roaming , streżyńska , Thun , virgin

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common