Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Sąd otworzył postępowanie sanacyjne w Hyperionie

Urszula Zielińska 14-06-2017, ostatnia aktualizacja 14-06-2017 14:34

To że Grupa Hyperion ma kłopoty finansowe wiadomo było od dawna. Jednak o tym, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego giełdowi inwestorzy dowiedzieli się dziś.

12 czerwca warszawski Sąd Rejonowy X Wydział Gospodarczy postanowił o otwarciu postępowania sanacyjnego Hyperiona – poinformowała spółka w komunikacie. Sąd rozpatrzył w ten sposób wniosek zarządu – wynika z komunikatów firmy.

Nie zgodził się przy tym, aby reprezentanci Hyperiona wykonywali zarząd zwykły nad całością przedsiębiorstwa i powołał sędziego komisarza (Małgorzatę Brzozowską) i zarządcę – spółkę Pretium z Poznania. Pretium kierują Maksymilian i Kacper Kostrzewa. Według sądu, otwarte postępowanie ma charakter postępowania głównego.

Hyperion, który nie informował wcześniej o złożeniu wniosku w tej sprawie odtajnił dziś informację poufną z maja br. Jak się okazuje złożony został także wniosek o ogłoszenie upadłości tej spółki. Autorem dokumentu był Rubicon Partners Corporate Finanse, który chciał także zabezpieczenia majątku poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego.

„Podanie do publicznej wiadomości informacji o ustanowieniu tymczasowego nadzorcy sądowego, w sytuacji braku wydania przez sąd postanowienia o otwarciu postępowania upadłościowego w sprawie o sygn. akt X GU 1863/16 oraz w kontekście wniesionego w dniu 27.04.2017 r. wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego mogło zdaniem emitenta w szczególności naruszyć prawnie uzasadnione interesy emitenta lub uczestnika rynku handlu uprawnieniami do emisji (nie podano dlaczego spółka o tym wspomina – red.), a opóźnienie podania do wiadomości informacji zdaniem spółki nie wprowadziło w błąd opinii publicznej" – wyjaśnia Hyperion.

Przytacza art. 9b ust. 1 i 2 Prawa upadłościowego, mówiący, że w przypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i wniosku restrukturyzacyjnego, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny. Hyperion przypomniał też, że „na podstawie art. 295 w zw. z art. 252 Prawa restrukturyzacyjnego od dnia otwarcia przyspieszonego sanacyjnego do dnia jego zakończenia albo uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania sanacyjnego, spełnianie przez dłużnika albo zarządcę świadczeń wynikających z wierzytelności, które z mocy prawa są objęte układem, jest niedopuszczalne".

Hyperion najwyraźniej ucieka przed wierzycielami, udając się pod ochronę sądu.

Hyperion nie informował wcześniej o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego w spółce. 24 kwietnia podał, że wypowiedział umowę audytorowi. 2 maja opublikował sprawozdanie za 2016 rok, w którym w punkcie przewidującym opis zdarzeń mających miejsce po dacie bilansowej, również nie wspomniał o takim zdarzeniu.

Kurs akcji Hyperiona, który jest właścicielem Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej zbudowanej przy wsparciu środków unijnych spada dziś na GPW o godz. 14.20 o ponad 4 proc..do 3,2 zł. Walory nie są płynne. Według danych Infostrefa.com, w ręku mniejszościowych akcjonariuszy pozostaję około 9 proc. walorów spółki.

 

Przeczytaj więcej o:  Hyperion , MNI , MSS , sanacja , upadłości

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common