Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Rada Ministrów zgodziła się na powstanie OSE

Urszula Zielińska 13-06-2017, ostatnia aktualizacja 13-06-2017 14:51

Obradująca dziś Rada Ministrów zgodziła się na powstanie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Projekt zakłada, że wszystkie szkoły w Polsce będą przyłączone do sieci internet łączami o prędkości minimum 100 Mb/s.

Docelowo, w ramach OSE do szybkiego internetu mają zostać przyłączone wszystkie szkoły w Polsce. Część z nich przyłączona zostanie przez beneficjentów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, część z prywatnych budżetów telekomów, takich jak Inea, Orange Polska i Netia.

Harmonogram zatwierdzony przez rząd wygląda następująco:

* w 2018 r. – 1,5 tys. lokalizacji;

* w 2019 r. – do 12,7 tys. lokalizacji;

* w 2020  – do 19,5 tys. lokalizacji – wartość docelowa.

"Edukacja w wielu placówkach nadal odbywa się bez użycia nowoczesnych technologii, a jedna czwarta uczniów nawet na lekcjach informatyki nie korzysta z internetu. Bez szybkiego internetu nie jest bowiem możliwe m.in. jednoczesne korzystanie z sieci na kilkunastu stanowiskach, płynne wyświetlanie treści multimedialnych czy streaming zajęć. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma to zmienić" - podaje MC.

Podległy resortowi NASK już rok temu przeprowadził pilotaż programu. Skorzystało z niego 36 szkół, wsparcie techniczne i ochronę antywirusową. Aby NASK mógł pełnić rolę operatora OSE potrzebna jest specjalna ustawa. Rada Ministrów zobowiązała dziś resort cyfryzacji do przedłożenia jej projektu do końca lipca. Karol Manys, rzecznik MC zapewnia przy tym, że projekt jest gotowy.

Z danych zebranych przez resorty cyfryzacji i edukacji wynika, że na 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych funkcjonujących w Polsce niewiele ponad 3 tys. posiada dostęp do internetu o przepustowości od 100 Mb/s w górę.

Przeczytaj więcej o:  internet , ministerstwo cyfryzacji , nask , operatorzy , OSE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common