Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Otwarty dostęp do instalacji wewnątrzbudynkowych - co nowego w Europejskim Kodeksie Łączności?

12-06-2017, ostatnia aktualizacja 12-06-2017 08:30

Z licznych obszarów nowego Europejskiego Kodeksu Łączności, który ma zastąpić pakiet dyrektyw telekomunikacyjnych, na szczególną uwagę zasługują zasady dostępu do instalacji telekomunikacyjnej budynku - piszą Igor Ostrowski i Stanisław Dąbek z kancelarii Dentons. Zbytnie „otwarcie” infrastruktury telekomunikacyjnej może skutkować spadkiem inwestycji w sieci szerokopasmowe - uważają specjaliści.

Priorytetem prac Komisji Europejskiej (KE) jest uchwalenie do końca roku Europejskiego Kodeksu Łączności, który zastąpi pakiet dyrektyw telekomunikacyjnych, obowiązujący ze zmianami już od 15 lat. Nowe propozycje budzą jednak wiele kontrowersji, w szczególności w zakresie polityki zarządzania widmem, praw i obowiązków podmiotów świadczących usługi łączności (zarówno telefonii tradycyjnej jak i tzw. komunikatorów internetowych), czy ochrony praw abonentów.

Z licznych obszarów nowego kodeksu na szczególną uwagę zasługują jednak zasady dostępu do instalacji telekomunikacyjnej budynku. Możliwość wykorzystania infrastruktury innych operatorów to ważna kwestia, kształtująca rynek telekomunikacyjny. Co do zasady zbytnie „otwarcie” infrastruktury telekomunikacyjnej może skutkować spadkiem inwestycji w sieci szerokopasmowe, z uwagi na niechęć operatorów telekomunikacyjnych do inwestycji ze względu na zwiększenie ryzyka braku osiągnięcia zadowalającej stopy zwrotu z danej inwestycji. Konkurent nie ponoszący nakładów na inwestycje będzie mógł zaproponować niższą cenę. Natomiast zbytnie „zamknięcie” infrastruktury telekomunikacyjnej może skutkować utrwalaniem lokalnych monopoli i zbędną duplikacją sieci telekomunikacyjnych.

Propozycje KE wprowadzają możliwość udostępnienia instalacji telekomunikacyjnej budynku [1] na obszarach o niższej gęstości zaludnienia w celu przezwyciężenia trudnych do pokonania gospodarczych lub fizycznych przeszkód w rozbudowie sieci telekomunikacyjnych. Mowa zatem o otwarciu instalacji telekomunikacyjnych w budynku, należących do wszystkich operatorów telekomunikacyjnych, w tym operatorów telewizji kablowych, bez względu na ich pozycje rynkową i przeprowadzone analizy rynkowe w tym zakresie. W zamierzeniu KE udostępnienie będzie dotyczyć budynków położonych na obszarach o niskiej gęstości zaludnienia, które co do zasady są trudne inwestycyjnie, ponieważ budowa drugiej i kolejnej instalacji telekomunikacyjnej może nie mieć ekonomicznego uzasadnienia.

W toku prac legislacyjnych na kodeksem swoje propozycje zmian zasad dostępu do instalacji telekomunikacyjnej budynku przedstawiły Holandia i Belgia [2] . Wprowadzenie ich w życie umożliwiłoby nakładanie obowiązków dostępowych na instalację telekomunikacyjną budynku:

...
Poprzednia
1 2 3 4 5

Przeczytaj więcej o:  Dentons , Europejski Kodeks Łączności , opinie , regulacje i prawo

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common