Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

MEDIAKOM, PIKE w obronie operatorów i klientów przed nowelą ustawy o abonamencie RTV

Marta Rzeźnicka 08-06-2017, ostatnia aktualizacja 08-06-2017 10:56

Dziś w Sejmie odbyć ma się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym.

Wczoraj izba zrzeszająca małych operatorów płatnej telewizji MEDIAKOM opublikowała komunikat, w którym informuje, że zasięgnęła porady prawnej, czy operatorzy mogą usunąć programy telewizji publicznej z oferty w związku z trwającą dyskusją na temat nowego sposobu zbierania abonamentu RTV.

Na pytanie „Czy możliwe jest wypowiedzenie umów na reemisję programów TVP, a w dalszej konsekwencji wyłączenie programów tego nadawcy z ofert operatorów telewizji płatnej?" MEDIAKOM otrzymał odpowiedź twierdzącą z zastrzeżeniem, że w stosunku do programów: TVP HD, TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Seriale należy zachować tryb wypowiedzenia umów określony w umowach zawieranych pomiędzy TVP SA, a operatorami.

Taką informację organizacja przekazała mediom i zamieściła ją na swojej stronie internetowej.

Trudno jednoznacznie ocenić, jaki wpływ usunięcie programów TVP z oferty płatnych dostawców może mieć na obowiązek (o ile wejdzie on w życie) przekazywania Poczcie Polskiej danych klientów.

MEDIAKOM informuje, że abonenci szukają sposobów na to, aby ich dane nie były podawane.

- Od kilku tygodni odbieramy od kolegów-operatorów sygnały, że klienci przychodzą do biur obsługi klientów lub (dzwonią) z pytaniami: "co z moimi danymi osobowymi? Nie dałem upoważnienia do ich przetwarzania!", "co zrobić , żeby nie płacić abonamentu?", "czy rezygnacja z programów TVP spowoduje zwolnienie z opłat abonamentowych?". Ponadto zauważamy listy protestacyjne w internecie, niechęć do przedłużania umów, przepisywanie swoich umów na rzecz starszych członków rodziny, żądanie wycofania oferty TVP z pakietów, itp.. - opisuje Krzysztof Kacprowicz, prezes MEDIAKOMu. - Polak potrafi! - konstatuje.

- Wczoraj mieliśmy spotkanie członków związku, na którym byli przedstawiciele ok. 10 operatorów i wszyscy potwierdzili, że opisane powyżej sytuacje, zdarzają się w ich firmach i są coraz częstsze - dodaje w odpowiedzi na nasze pytania o skalę zjawiska.

Dziś w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji. Wprowadza on obowiązek przekazania danych o osobach korzystających z usług płatnej telewizji Poczcie Polskiej, zbierającej tzw. abonament RTV, zasilający budżet mediów publicznych w Polsce.

Płatni operatorzy protestują, broniąc się przed tym obowiązkiem. 1 czerwca Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE), Cyfrowy Polsat i ITI Neovision opublikowali oświadczenie dotyczące projektu, skierowane do marszałka Sejmu RP i szefów klubów parlamentarnych, w którym piszą o "konieczności opracowania modelu finansowania mediów publicznych zgodnego z prawem krajowym i europejskim", ponieważ "projekt nowelizacji ustawy abonamentowej zaakceptowany przez Rząd 24 maja tego roku, nie przybliża nas do realizacji tego zadania".

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  abonament rtv , Cyfrowy Polsat , nC+ , płatna telewizja , regulacje i prawo , Telewizja Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common