Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Regulatorzy przyjmują inną optykę niż my

Urszula Zielińska 02-06-2017, ostatnia aktualizacja 02-06-2017 00:16
Redakcja poleca:

Jako Marka Niechciała dziwi mnie, że z TPSA nie wydzielono Emitela na podobnych zasadach jak PLK z PKP w momencie przekształceń, a potem prywatyzacji firm z grupy - mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego urząd już dostał opinię UKE na temat przejęcia Multimediów przez UPC. Zapewne zgłosi zastrzeżenia. Będą kolejne postępowania w sprawie taryf no-limit. Za to sprawa drogich połączeń do Play może zakończyć się umorzeniem. Podział kompetencji z UKE? Nie widzę wartości dodanej - mówi szef urzędu antymonopolowego.

Rpkom.pl/Rzeczpospolita: Rok temu objął pan funkcję prezesa UOKIK-u. Kilka dni przedtem urząd wydał obszerny komunikat opisujący działalność Ubera, można było z niego wnioskować, że urząd nie ma nic przeciwko sposobowi działania tej firmy. Zgadza się pan z tym materiałem?

Marek Niechciał, prezes UOKIK : - Stanowisko, dotyczące Ubera jest przede wszystkim niepełne. Każde nowe zjawisko możemy analizować według różnych kategorii. Uber, do takich działalności należy. W porównaniu np. samochodami, jazdą konną, rowerem – to również rodzaj transportu. Trudno zakazywać nowego rozwiązania, ale powstaje pytanie, czy spełnia ono wszystkie wymagania, które powinno. Moim zdaniem w tym stanowisku właśnie tego aspektu zabrakło. Bo jeśli kierowcy pracują tylko dla Ubera, to rodzi się pytanie, czy nie jest to forma korporacji? Opinię na temat Ubera wydał już rzecznik generalny TSUE, który orzekł, że jest to firma przewozowa i powinna podlegać takim regulacjom, jak inni przedstawiciele tej branży, w danym kraju. W Polsce organem regulującym prace korporacji jest Ministerstwo Infrastruktury.

Do UOKIK-u nie napływały przez ostatni rok skargi na Ubera?
- Nie od konsumentów. Skarżą się natomiast korporacje. Rozmawiamy z nimi na spotkaniach organizowanych u nas. Uber, to jest przykład jednej z nowych działalności, z którą każde państwo próbuje sobie jakoś na swój sposób poradzić. Żeby pokazać ten problem od innej strony użyję przykładu z obszaru muzyki i praw autorskich: w XIX wieku, żeby posłuchać śpiewaka operowego, trzeba było pójść do opery. W XX wieku pojawiły się dodatkowo płyty i zrodziły się pytania o prawa do nagrania i sprzedawania ich, itp. Radio, a teraz internet umożliwiają odsłuchanie ulubionego fragmentu nawet bez fizycznego nośnika. Prawo musi się zmieniać wraz z wynalazkami. Nie można wykluczyć, że z czasem okaże się, że to co dziś budzi kontrowersje - będzie uznane za zjawisko korzystne.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7

Przeczytaj więcej o:  dvb-t , EmiTel , Marek Niechciał , operatorzy , opinie , sieci mobilne , UKE , uokik

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common