Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Ruszyły konsultacje zmiany decyzji KE o operatorach RSS-ów na ścianie wschodniej

Urszula Zielińska 01-06-2017, ostatnia aktualizacja 01-06-2017 22:18

Ministerstwo Rozwoju zaprosiło do konsultacji (potrwają do końca czerwca) zmian w projekcie Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, który obejmuje regionalne sieci szerokopasmowe w pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim oraz lubelskim i świętokrzyskim.

Resort chciałby uzyskać opinie (szczególnie od operatorów telekomunikacyjnych) na temat projektowanych zmian decyzji Komisji Europejskiej notyfikującej pomoc publiczną z listopada 2011 roku dla tego projektu. Planowane zmiany dotyczą założeń fazy zarządzania i eksploatacji wybudowanej SSPW, tak, aby obniżyć koszty funkcjonowania infrastruktury.

Jak wynika z przedłożonego dokumentu, ministerstwo chciałoby umożliwić przejęcie zarządzania sieciami (ich łączna wielkość to 10,5 tys. km) podmiotowi publicznemu (zapewne chodzi o województwa) lub grupie telekomunikacyjnej (pada określenie "operator zintegrowanym wertykalnie"), tak, aby zwiększyć grono podmiotów znających się na rzeczy, zainteresowanych prowadzeniem tego typu działalności.

Przypomnieć trzeba, że w części wymienionych województw (np. Podlaskiem, Lubelskiem czy Świętokrzyskiem - tu sprawa jest zdaje się sporna) samorządy przejęły już operowanie RSS-ami. W warmińsko-mazurskim i podkarpackim operatorem są Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe związane z Hawe (w trakcie postępowania sanacyjnego/upadłościowego). Jak pisaliśmy, województwo warmińsko-mazurskie wypowiedziało ORSS umowę PPP, ale spółka tego nie uznaje.

"Warunkiem powierzenia funkcji operatora SSPW zintegrowanemu wertykalnie przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu będzie ustanowienie odpowiednich zabezpieczeń, tak aby uniknąć konfliktu interesów i ewentualnej dyskryminacji wobec podmiotów, chcących podłączyć się do SSPW lub dostawców treści" - czytamy.

Jeśli grupa świadczyłaby usługi detaliczne, w jej strukturze utworzona zostałaby wydzielona i prawnie jednostka, a księgi dla biznesu hurtowego i detalicznego zostałyby rozdzielone.

Resort planuje przy tym przyznanie dodatkowych punktów operatorom świadczącym wyłącznie usług hurtowe i/lub usługi na infrastrukturze pasywnej.

Wybór operatora (to kolejna różnica w porównaniu z dotychczasową praktyką) dokonywany byłby nie na podstawie decyzji Komisji Europejskiej, ale na podstawie kryteriów ustalonych przez zamawiającego. Głównym kryterium ma być ekonomiczność oferty.

MR chce też umożliwić podłączenie do SSPW przedsiębiorców telekomunikacyjnych z innych części Polski. "Mając na względzie zapotrzebowanie na usługi wykraczające poza obszar działalności jednego operatora, istotne jest umożliwienie świadczenia usług poza obszarem ograniczonym do danego województwa. Usługi takie byłyby świadczone przez operatorów SSPW w porozumieniu z operatorami z innych województw, na obszarach białych: tradycyjnych i NGA" - czytamy.

Działalność taka odbywałaby się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sieci, zasad udzielania pomocy publicznej, pod nadzorem Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Operator sieci, obojętnie, czy to publiczny, czy wertykalny, podlegałby kontroli UKE.

Przeczytaj więcej o:  dotacje , ministerstwo rozwoju , operatorzy , RSS , sieci regionalne , SSPW

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common