Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Play w lipcu może wejść na warszawską giełdę

Urszula Zielińska 31-05-2017, ostatnia aktualizacja 31-05-2017 12:01

To będzie gorące lato dla menedżerów P4. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, w lipcu komórkowa sieć może trafić na warszawski parkiet. O planowanej publicznej ofercie akcji P4 wiadomo coraz więcej. Spółka pokazuje też inwestorom coraz więcej informacji o swoim biznesie.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji , w ostatnich dniach Giełda Papierów Wartościowych gościła zarówno zarząd P4, doradców spółki wspierających ją przy przygotowaniach do debiutu (JP Morgan, Morgan Stanley, DM PKO BP i BZ WBK), jak i przedstawicieli Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Trwają przygotowania

Z tych, na razie nieformalnych rozmów wynika, że telekom przygotowuje strukturę oferty. Choć na rynku słychać różne głosy, także o tym, że powstaje nowy podmiot, do którego wniesiony zostanie Play, to wydaje się, że firmą, która zaoferuje inwestorom akcje, będzie notowana w Luksemburgu Impera Holdings.

Spółka ta ma dwóch udziałowców: Tollertona i Telco Holdings. Każdy z tych wehikułów miał w kwietniu więcej niż jednego udziałowca. Tollerton w 80 proc. należał do Olympia Development, grupy rodziny greckiego biznesmena Panosa Germanosa, a w 20 proc. do Third Point Hellenic Recovery Fund (Olympia miała odkupić te udziały). Z kolei Telco Holdings należy w większości do islandzkiego miliardera Thora Bjorgolfssona, a małe pakiety udziałów mają także związani z nim Bruce McInroy i Serdar Cetin.

Nadal nie wiemy, jaka będzie struktura IPO sieci Play. Wiadomo, że będzie to największa oferta prywatnego podmiotu w historii naszej giełdy. Biorąc pod uwagę cele (oddłużenie udziałowców, inwestycje w sieć Play), może sięgnąć 2–3 mld zł i więcej.

Zgodnie z zapowiedziami, część pieniędzy od inwestorów ma zostać przeznaczona na wcześniejszy wykup obligacji Impery, których łączny nominał to 500 mln euro. Razem z tym długiem kredyty Playa sięgały w końcu marca aż 8,6 mld zł. Dodatkowo zarząd Playa przyjął niedawno nową strategię, zakładającą inwestycje we własną ogólnopolską sieć masztów i uniezależnienie się telekomu od umów o tzw. roamingu krajowym, na mocy których dziś sieć świadczy usługi tam, gdzie nie ma własnych nadajników.

Jak dużych pieniędzy na to potrzeba – trudno szacować. Wiadomo, że w zasięgu własnej sieci 4G Playa (LTE, LTE Advanced) jest ponad 92 proc. populacji Polaków (ok. 80 proc. terytorium kraju), ale słabiej sprawa wygląda w przypadku sieci 2G i 3G. Telekom ostatnio nie zdradza, jaki jest zasięg sieci starszych technologii.

W przyszłości Playa czeka jeszcze rozbudowa sieci masztów pod kątem często pojawiającej się na ustach ekspertów technologii sieci 5G.

Zdaniem Konrada Księżopolskiego, analityka w Haitong Banku, wybór lata na publiczną ofertę Play nie musi oznaczać mniejszego zainteresowania inwestorów.  – To będzie duża i bardzo ciekawa oferta – mówi. – Dla jej powodzenia najważniejsza będzie koniunktura, a tę trudno przewidzieć, ponieważ w dużej mierze determinuje ją geopolityka, a nie utrzymująca się dobra sytuacja makroekonomiczna w Polsce – uważa analityk.

Nowe dane

Play, który opublikował niedawno wyniki za I kwartał, dołączył do nich właśnie suplement. Zawiera on informacje o aktywnych użytkownikach, czyli kartach SIM, które przynoszą firmie przychód. Jak wynika z przedstawionych danych, liczba takich kart jest o 2,4 mln mniejsza, niż wynosi łączna liczba SIM-ów przekładająca się na 27-proc. udział w rynku telekomu.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  akcje , finanse , giełda , Impera Holdings , inwestycje , P4 , play

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common