Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Virgin włącza się do dyskusji o roamingu

Urszula Zielińska 25-05-2017, ostatnia aktualizacja 25-05-2017 09:10

Nie cichnie dyskusja o cenach usług  w roamingu w strefie euro. Dołączają do niej mali gracze. Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska napisała w tej sprawie do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zapewnia, że nie chce specjalnego traktowania.

W reakcji na krytykę płynącą z Komisji Europejskiej i w odpowiedzi na oficjalne stanowisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) dwie z trzech dużych sieci komórkowych w kraju zapowiedziały kolejne zmiany cen za usługi w roamingu w Unii Europejskiej.

W poniedziałek modyfikację cenników zapowiedział P4 (Play). We wtorek T-Mobile Polska zapewnił, że zaproponuje klientom „coś, co ich uszczęśliwi”. Polkomtel, operator sieci Plus (Grupa Cyfrowy Polsat), nadal „wsłuchuje się w głosy klientów”. Czeka, bo zdaniem prawników telekomu ma czas na ewentualne zmiany i powiadomienie o nich UKE do 15 czerwca, czyli do czasu wprowadzenia zmian.


Głos najmniejszych

Trzy sieci są już natomiast po spotkaniach z Komisją Europejską. Według nieoficjalnych informacji przedstawiły jej w miniony piątek i poniedziałek mechanizm, który zastosowały, by wdrożyć unijne rozporządzenie zakładające, że za telefon komórkowy wykorzystywany w UE zapłacimy tyle co w kraju, i nie stracić. KE nie komentuje, czy wyjaśnienia polskich sieci ją przekonały.

W najlepszej sytuacji wizerunkowej jest Orange, który już na początku wyłamał się i podał, że od 15 czerwca dostosuje oferty abonamentowe do zasady „roam like at home” (RLAH). Limity dotyczyć będą internetu i telefonii na kartę.Telekom nagłaśnia swoje podejście w reklamach.

Na ostatnim etapie rozmów z decydentami pojawiają się argumenty, że RLAH uderzy w małe telekomy, czyli wirtualnych operatorów (MVNO). Jest ich w Polsce około 30, razem obsługują 1 proc. użytkowników telefonii komórkowej. Do tej pory nie brały udziału w debacie. Są zależne od dużych operatorów: korzystają z ich infrastruktury (gros z sieci Playa) i nie mają umów z operatorami za granicą.

Nastroje polityczno-społeczne są dziś takie, że głos małej firmy liczyć się może w debacie bardziej niż korporacji. Niewykluczone, że to właśnie z tego powodu milczenie właśnie przerwał największy MVNO – Virgin Mobile, obsługujący blisko 0,5 mln użytkowników.

– Nikt do tej pory nie zaprosił nas do dyskusji – mówi dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, siostrzanemu tytułowi rpkom.pl, Grażyna Piotrowska-Oliwa, szefowa Virgin, która wystosowała do prezesa UKE list w tej sprawie.

– Nie oczekujemy od regulatora cudów, tylko literalnego zastosowania unijnego rozporządzenia, które przewiduje w punkcie 6c specjalne traktowanie operatorów ponoszących na realizacji przepisu straty – mówi Piotrowska-Oliwa. Podkreśla, że stratom trzeba zapobiegać, a nie na nie czekać.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Grażyna Piotrowska-Oliwa , ke , mvno , P4 , play , roaming , UKE , Virgin Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common