Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

XX Konferencja KIKE: Huawei i UPC kuszą małych i średnich operatorów

Urszula Zielińska 10-05-2017, ostatnia aktualizacja 10-05-2017 12:32

Licząca kilka tysięcy podmiotów branża małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, głównie dostarczających dostęp do Internetu (ISP) i telefonię, ale coraz częściej także telewizję, przyciąga od kilku lat zarówno dostawców infrastruktury, jak i budzi zainteresowanie dużych telekomów, szukających wśród ISP klientów i partnerów.

Okazją do spotkań przedstawicieli tych trzech segmentów rynku jest trwająca od wtorku w Ossie konferencja zorganizowana przez Krajową Izbę Komunikacji Ethernetowej, zrzeszającą ISP.

Chiński koncern Huawei szuka klientów wśród ISP aplikujących o środki publiczne w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa.

- Stworzenie działającej sieci POPC, która będzie przynosiła dochód jest wyzwaniem, któremu nasza firma chce podołać. Główne wyzwanie to znalezienie wartościowego klienta. Używając różnych danych statystycznych szukamy takich podmiotów. Nie są to podmioty wymienione na liście rządowej gospodarstw domowych. Program POPC pomija wiele adresów, które mogą zostać podpięte do budowanych sieci i poprawić ich rentowność. Drugim wyzwaniem jest bardzo krótki czas na stworzenie sieci i – szczególnie – podłączenie wszystkich szkół. Potrzeba bardzo dobrej organizacji, aby temu podołać. Wszystkie obszary POPC wystartują w tym samym czasie i wyzwaniem będzie znalezienie zasobów, które będą w stanie go dostarczyć na warunkach wymaganych przez instytucje unijne. Trzeba będzie zaangażować wszystkie zasoby dostępne w Polsce, w tym małych wykonawców. A jak wiadomo zarządzanie małymi podmiotami jest trudne i wymaga odpowiedniego podejścia - mówił w środę podczas XX Konferencji Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej Maciej Pachołek, menedżer w Huawei Polska.

Przypomniał, że Huawei działa w naszym kraju od 2004 roku. Zaczynał od wdrożeń rozwiązań telekomunikacyjnych dla Orange Polska: zbudował m.in. zamykaną dziś sieć CDMA.

Do współpracy w zakresie korzystania z infrastruktury i usług operatorskich zachęcali małych i średnich ISP także przedstawiciele UPC Polska: Andrzej Zieliński, odpowiadający za relacje z operatorami i Mariusz Kasprzak, odpowiedzialny w Liberty Global za dział Connectivity w krajach naszego regionu.

UPC od kilku lat rozwija usługi dla innych operatorów, w tym tranzyt IP w kraju i za granicą, wsparcia technicznego (od maja br.), czy ostatnio ochronę przed atakami typu DDoS. Operator kablowy szuka też możliwości wykorzystania istniejącej infrastruktury w tym zasobów ISP.

Zieliński mówił o dylemacie, jaki ma operator detaliczny. - Jesteśmy świadomi, że musimy otworzyć się na współpracę w zakresie sprzedaży i dzierżawy włókien - przyznawał.

Przedstawicielom branży ISP i węziej – członkom KIKE – UPC proponuje szczególnie tranzyt IP i automatyczną ochronę antyDDoS.

Jak mówił Zieliński za sprawą powstałej w grupie Liberty spółki IDU, UPC może proponować klientom atrakcyjne stawki hurtowej transmisji danych, także w relacjach międzynarodowych.

Poinformował, że UPC rozważa rozpoczęcie współpracy z innymi operatorami przy budowie i finansowaniu powstawania infrastruktury telekomunikacyjnej. - Pracujemy nad takim programem. Gdy będzie gotowy, na pewno go przedstawimy. Już do niego zapraszamy. Każdy kreatywny projekt będzie rozpatrzony – powiedział Zieliński.

Mariusz Kasprzak przedstawił zarys oferty przygotowanej specjalnie dla uczestników konferencji.

Zachęcał ISP do wspólnych zakupów i działania w grupie. Jak mówił UPC dodatkowo premiuje podmioty, które zgłoszą się jako grupa. - Największą współpracę mamy z Epix-em i liczymy, że będzie się rozszerzała - powiedział.

Przeczytaj więcej o:  cyberbezpieczeństwo , huawei , isp , kike , POPC , upc

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common