Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Zachowałem kręgosłup, ale czasy Robin Hooda minęły

Urszula Zielińska 26-04-2017, ostatnia aktualizacja 26-04-2017 20:55

Wypracowujemy z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów model współpracy - mówi Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w udzielonym nam wywiadzie. Nie jest to jednak wstęp do fuzji tych urzędów. UKE może połączyć się z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji i Cichy nie wyklucza, że będzie ostatnim regulatorem rynku w tej formule. Jego plan to m.in. walczyć o rozwój rynku i wspierać właścicieli infrastruktury w walce o udział firm OTT w kosztach jej budowy. Unijny roaming? Nie mówi "nie" propozycji polskich operatorów.

Rpkom.pl: Szefuje pan Urzędowi Komunikacji Elektronicznej od kilku miesięcy. Jakie zmiany pan wprowadził?

Marcin Cichy, prezes UKE: - Realizujemy projekt UKE 3.0 obejmujący optymalizację dotychczasowej struktury jak również przebudowę urzędu zgodnie z duchem zmian, postępujących na rynku. W Urzędzie pracuje ponad 600 osób prowadzących zestaw różnie spolaryzowanych działań. Zarówno obszernych merytorycznie zagadnień dostępu do infrastruktury szerokopasmowej, jak i codziennych żmudnych podstępowań administracyjnych, w ramach których archiwizujemy już ponad 2 kilometry papierowych dokumentów. Bieżącą pracę musimy łączyć z oczekiwaniami operatorów, wymagających szybkich reakcji i efektywnego rozwiązywania ich problemów. Historia pokazuje, że powolność i niska skuteczność Urzędu może stanowić element gry rynkowej przedsiębiorców. Takich scenariuszy staramy się unikać

Co można zrobić, aby UKE działał sprawnie?
- Przede wszystkim zmieniamy metodykę funkcjonowania organizacji: uelastyczniamy czas pracy, wprowadzamy zasady pracy projektowej, procedury wewnętrzne pozwalają obecnie na powoływanie tzw. menedżerów projektu, którzy mają swoje zespoły i budżety na realizację zadań. Do tego tworzymy też system motywacyjny

Urząd jak korporacja?
- Trochę tak. Trafia do nas coraz więcej interdyscyplinarnych spraw. Standardowy dla administracji silosowy system, w którym dekretuje się pismo na jednego wybranego dyrektora nie zdaje egzaminu. Już przy rozpoznaniu tematu pojawia się mnóstwo wąskich gardeł.
Bywa też że dwa departamenty analizują to samo zagadnienie z różnych punktów widzenia i dopiero na etapie opiniowania w departamencie prawnym zaczyna się dyskusja, które podejście jest optymalne. Uważam że można oszczędzać czas i roboczogodziny, tworząc strukturę projektu, gdy temat jest uruchamiany. Obserwujemy, jak nasi pracownicy odnajdują się w nowym modelu działania.
Zmienia się też sposób funkcjonowania naszych prawników. Przestajemy ich przytłaczać nawałem spraw do rozstrzygnięcia. Zaczynają pracować koncepcyjnie w zespołach, służą wsparciem kolegom z departamentów merytorycznych. Jako prezes, który nie jest prawnikiem, mam nadrzędne przywiązanie do rozstrzygnięć opartych na merytorycznych podstawach.
Mam też przekonanie, że prawo powinno być narzędziem realizacji ekonomicznych koncepcji a nie odwrotnie. Rynek telekomunikacyjny pełen jest biznesowych zagadnień, które nie do końca znajdują odzwierciedlenie w przepisach, zwłaszcza, że prawodawstwo za zmianami nie zawsze nadąża. Namawiam moje Koleżanki i Kolegów do wychodzenia poza schematy, pozostawiam im jednocześnie przestrzeń dla własnych decyzji. Pełną odpowiedzialność za działania regulatora ponoszę osobiście, ale tak naprawdę koncepcje tworzy zespół, coraz częściej decydujemy też kolegialnie. Zmiana podejścia poprzez ograniczanie hierarchiczności początkowo była szokiem, ale teraz wiele osób dodatkowo mobilizuje do działania.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , Marcin Cichy , Strategie , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common