Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Oficjalnie: właściciele i zarząd Play myślą o upublicznieniu firmy

Urszula Zielińska 24-04-2017, ostatnia aktualizacja 24-04-2017 08:00

Zdaniem analityków właściciele Play mogliby liczyć na GPW na wycenę zbliżoną pod względem wskaźników do Cyfrowego Polsatu, dla którego wskaźnik EV/EBITDA wynosi 7,4. Biorąc więc pod uwagę wyniki P4 w 2016 r., kapitalizacja komórkowej sieci mogłaby więc sięgnąć około 8 mld zł. To więcej niż Orange Polska.

W grudniu ubiegłego roku obchodzący w tym roku 10-tą rocznicę działalności Play miał 14,4 mln klientów (kart SIM), co dawało mu i 26 proc. rynku. Jego przychody pierwszy raz przekroczyły 6 mld zł, a EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) 2 mld zł.

Biznes sieci rósł wiele lat skokowo. Konkurenci firmy przez lata podkreślali, że wyniku EBITDA telekomu nie można porównywać z ich EBITDA, za sprawą różnego podejścia do księgowania kosztów aparatów telefonicznych.

Ostatnio wzrost wyników napędziły też zmiany w rachunkowości zastosowane przez firmę. W ubiegłym roku P4 szybciej niż konkurenci zastosował dwa standardy międzynarodowej sprawozdawczości, co podniosło mu przychody, poprawiło EBITDA, ale podniosło też zadłużenie finansowe. Zmiany te widać poniżej, począwszy od liczb za 2014 rok. Pochodzą one ze sprawozdania Play za 2016 rok, gdzie uwidoczniono już wpływ zastosowanych zmian na wyniki historyczne.

Natomiast w sprawozdaniu za 2014 rok, opublikowanym jeszcze przed wprowadzonymi zmianami, firma wykazała w 2014 r. 4,39 mld zł przychodów i 1,07 mld zł EBITDA.

 

1 2
Następna

Przeczytaj więcej o:  novator , obligacje , Olympia Development , P4 , play , sieci mobilne , Tollerton

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common