Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Rolowany mobilny internet zawitał do Polski

Urszula Zielińska 14-04-2017, ostatnia aktualizacja 14-04-2017 08:40

Pierwsze sieci komórkowe w Polsce - Play i Plus - wprowadziły w telefonii na kartę mobilny transfer do wykorzystania w dowolnym czasie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jeszcze w tym roku dołączy do nich przynajmniej jeden telekom z ofertą tego typu. Na razie mechanizm tzw. rollover data znalazł zastosowanie w segmencie telefonii na kartę. Choć wydawało się, że obowiązek rejestracji prepaidów może zmniejszyć ekspozycję tego modelu korzystania z komórki, tak się jednak nie stało. Telekomy najwyraźniej ruszyły do walki o zarejestrowanych użytkowników.

„Operatorzy telekomunikacyjni nie są bankami i nie świadczą usług przechowywania środków na koncie, które podlegają zwrotowi w gotówce lub przelewem po upływie terminu ważności konta" – pisała w ubiegłym roku Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w stanowisku stanowiącym głos w dyskusji z regulatorami, czy sieci komórkowe powinny oddawać użytkownikom telefonii prepaid pieniądze za niewykorzystane usługi. P4, operator sieci Play właśnie wyprzedziła potencjalne efekty tej dyskusji.

Nieograniczona ważność...

W przedświąteczny czwartek telekom wprowadził nowe rozwiązanie w telefonii na kartę. Śladem operatorów z Europy Zachodniej i USA, zaproponował ofertę odNOWA, w której nie ma usług nielimitowanych, ale za to konto użytkownika i pakiety nie mają okresu ważności. To oznacza, że pakiety usług, w tym np. mobilnego dostępu do internetu, można wykorzystać w dowolnie długim czasie.

– Z badań wynika, że do największych wad ofert na kartę zaliczane są m.in. konieczność pilnowania terminu doładowania i blokada konta po pewnym czasie. W Play ani pakiety, ani pieniądze nie przepadają. Doładowania mają nieograniczoną ważność – podkreślał Bartosz Dobrzyński, członek zarządu telekomu ds. marketingu.

Na reakcję konkurencji nie trzeba było długo czekać. Starter z kartą prepaid o zbliżonym mechanizmie zaczął promować Polkomtel, operator sieci Plus, a z informacji rpkom.pl  wynika, że do wprowadzenia pakietów internetu do wykorzystania w czasie dłuższym niż np. miesiąc szykują się dwie inne sieci.

... ale nie ma nic za darmo

Marcin Gruszka, rzecznik Playa, podkreślał, że nowa oferta to bardzo duża zmiana dla rynku. Przyznają to także inne telekomy. Powodów jest przynajmniej kilka. Chodzi nie tylko o rozwiązanie kwestii kumulujących się i przepadających gdy karta jest wyłączana doładowań, do których pretensje zgłaszały UOKiK i Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nie tylko też o wygodę użytkowników telefonii prepaid, którzy – o ile mechanizm się upowszechni – będą mogli zapłacić raz na kwartał czy rok za telefon na kartę.

Chodzi też o to, że nowy dla polskich użytkowników mechanizm to ze strony telekomów próba odejścia od taryf z nielimitowanymi usługami i powrotu do korzeni: pakietów z konkretną pulą minut na rozmowy i wiadomości.

Dziś oferta pre-paid w wersji no-limit obowiązuje u wszystkich operatorów infrastrukturalnych i części MVNO.

W taryfie odNOWA Play proponuje pięć pakietów usług, które można dowolnie komponować i mnożyć. Usługi w ramach sieci są darmowe, 100 minut na numery do innych sieci to już koszt 15 zł, 100 wiadomości – 5 zł, 1 GB – 5 zł, a 6 GB – 25 zł. Nie jest to więc oferta dla osób, które „konsumują" usługi mobilne w dużych ilościach. Raczej dla tych, które robią to sporadycznie lub które raczej odbierają połączenia, niż je wykonują.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  P4 , play , Polkomtel , rollover data , Virgin Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common