Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Przenoszenie numerów: to będzie rok boomu?

Urszula Zielińska 10-04-2017, ostatnia aktualizacja 10-04-2017 07:35

Choć Urząd Komunikacji Elektronicznej nie opublikował jeszcze danych o przenoszeniu numerów w I kwartale 2017 r., wiemy, jak wyglądał pod względem skali tego zjawiska segment telefonii mobilnej. Z sieci do sieci Polacy przenieśli w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. ponad 605 tys. numerów komórkowych – wynika z danych, do których dostęp uzyskaliśmy.

605 tys. numerów komórkowych w kwartał. Tyle przeniesiono w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. z sieci do sieci. To o 47 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r., gdy było to nieco ponad 411 tys. numerów.

Styczniowy boom

Szczególnie obfity był pod tym względem styczeń, gdy procedurę przenosin sfinalizowało ponad 230 tys. użytkowników operatorów komórkowych. Był to – z formalnego punktu widzenia – ostatni miesiąc na rejestrację karty prepaid. Termin narzucała tzw. ustawa antyterrorystyczna i wiele osób, obawiających się wyłączenia telefonu, uznało go za ostateczny i masowo odwiedzało salony telekomów oraz rejestrowało karty zdalnie. Kolejne dwa miesiące były już spokojniejsze. O danych za luty (180 tys. przeniesionych numerów) pisaliśmy, a w marcu telekomy odnotowały ponad 190 tys. przeniesionych numerów.

W sumie przez trzy pierwsze miesiące tego roku użytkownicy nadal najczęściej przenosili numer do sieci Play. Zdecydowało się na ofertę tej sieci prawie 200 tys. użytkowników. Ale też bardzo urosło grono osób, które z tej sieci odchodzą do konkurencji.

W sumie dla P4, operatora sieci Play, tegoroczny bilans jest dużo słabszy niż w I kwartale 2016 r. Najmłodsza z czterech mobilnych sieci zdobyła „na czysto" w 2017 r. niecałe 32 tys. klientów, podczas gdy rok temu prawie 70 tys.

Słabsze bilanse odnotowali także inni gracze. Notująca wcześniej w tej dziedzinie sukcesy sieć Virgin Mobile Polska, wirtualny operator korzystający z infrastruktury Playa, zdobył w I kwartale br. niecałe 9 tys. użytkowników, podczas gdy rok temu prawie 18 tys.

Orange Polska, który w 2016 r. cieszył się pierwszym dodatnim wynikiem, tym razem był – niewiele, ale jednak – pod kreską. Słabszy rezultat walki o osoby przenoszące numer widać także w Polkomtelu. Sieć Plus stracił ostatecznie ponad 40 tys. klientów, dwa razy więcej niż w 2016 r..

Bonusy dla migrujących

O poprawie bilansu można mówić właściwie w przypadku T-Mobile Polska oraz małych wirtualnych operatorów. T-Mobile, od którego latami odpływały co kwartał dziesiątki tysięcy użytkowników, tym razem stracił ich tylko ok. 17 tys. Jeszcze rok wcześniej – ponad 90 tys. Mogła być to zasługa taryfy prepaid, w której przy doładowaniu za 25 zł konsument dostawał usługi bez limitu i 10 GB. Trzeba też jednak zwrócić uwagę, że T-Mobile nie brał udziału w wyścigu o użytkowników telefonii na kartę w pierwszej połowie 2016 r., gdy rozpoczęli go Play i Orange, proponując bonusy za migrację z innej sieci.

Biorąc pod uwagę, że po latach przerwy telekomy proponują za przeniesienie numeru specjalne oferty (np. abonament za zero złotych przez pół roku), należy spodziewać się sporej skali przenosin także w kolejnych kwartałach.

Co oferują telekomy

Zachęta do migracji z sieci konkurenta to obecnie popularny temat reklam operatorów. Komórkowi nagradzają osoby, które przenoszą numer do ich sieci. U wszystkich można dostać pół roku abonamentu za darmo. Play kusi użytkowników na dwa sposoby. Pierwszy to zakup smartfonu na preferencyjnych warunkach (np. za opłatą na start, czy za 1 zł) na sześć miesięcy przed końcem umowy u dotychczasowego operatora. Drugi – promocją, w której nie płaci się abonamentu przez pół roku. Pół roku bez opłaty za usługi oferuje także Orange. Drugą formą promocji jest powiększony pakiet transmisji danych. W ten sposób za efektywnie 45 zł miesięcznie można zakupić abonament z telefonem na raty z minimum 5 GB internetu i pozostałymi usługami bez limitu. W promocji Plusa wysokość abonamentu (bez połączeń na numery stacjonarne) spada do 37,5 zł miesięcznie. W T-Mobile efektywna opłata to 60 zł, a w okresie promocji abonament to 1 zł.

Przeczytaj więcej o:  mnp , mvno , play , Premium Mobile , przenoszenie numerów , virgin

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common