Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Strategie

Exatel sprzedany Skarbowi Państwa

Urszula Zielińska 29-03-2017, ostatnia aktualizacja 29-03-2017 16:33

Ostatni państwowy operator choć sprzedany przez PGE pozostanie państwowy nawet w większym stopniu. Z grupy w 40 proc. należącej do giełdowych inwestorów trafił bezpośrednio pod skrzydła Skarbu Państwa. Pytanie, czy na długo.

PGE podało dziś, że sprzedało Exatel Skarbowi Państwa. Wycena akcji telekomu w tej transakcji to 368,5 mln zł.

Według ostatnich komentarzy prezesa PGE energetyczna grupa miała sprzedać Exatel do końca II kwartału tego roku. W ostatnich dniach prace nad nią jednak najwyraźniej przyspieszyły.

W środę (dziś) po południu odbyło się zamknięte spotkanie poświęcone finalizacji sprzedaży operatora telekomunikacyjnego Exatel przez Grupę PGE. Jeszcze przed zamknięciem sesji giełdowej w Warszawie, notowana tu grupa poinformowała, że sprzedała akcje telekomu za niecałe 370 mln zł na rzecz... Skarbu Państwa, a nie - jak zapowiadano od maja ub.r. - na rzecz Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Trudna transakcja

Jak wynika z naszych informacji, przedstawiciel Skarbu Państwa podpisał umowę dzień wcześniej niż PGE, a konstrukcja transakcji może mieć charakter przejściowy.

Co ciekawe, koncepcja, kto otrzyma pełnomocnictwo do reprezentowania Skarbu aby ją przeprowadzić miała się zmieniać. Wymieniany w tej roli był najpierw Krzysztof Tchórzewski (minister energii), potem Mateusz Morawiecki (ministerstwo rozwoju najprawdopodobniej stoi za finansowaniem transakcji), a ostatecznie przypadło ono Antoniemu Macierewiczowi (minister obrony narodowej). O tym, że to szef MON podpisał umowę z PGE poinformował sam Exatel.

Zgodnie z komunikatem PGE, Skarb Państwa zapłacił za akcje Exatela 368,5 mln zł. W księgach grupy wycena Exatela to 428 mln zł i potwierdziliśmy, że różnica obniży wynik PGE za I kwartał br. Ze strony giganta płyną komentarze, że zmieniłby wcześniej wycenę księgową Exatela, ale to mogło zaszkodzić jego pozycji negocjacyjnej.

Exatel został sprzedany za kwotę odpowiadającą 5-krotności EBITDA (około 50 mln zł rocznie) powiększoną o gotówkę na kontach telekomu. To oznacza, że tak naprawdę za akcje firmy Skarb zapłaci 250 mln zł, a dodatkowe około 100 mln zł to równowartość pieniędzy w kasie spółki.

Konstrukcja operacji pokazuje, że decyzja, jak postąpić z telekomunikacyjną firmą świadczącą usługi bankom, administracji publicznej i telekomom - nie była prosta.

To, że PGE zamierza sprzedać Exatel na rzecz PGZ podlegającej MON wiadomo było przecież od maja ub.r. Wówczas państwowe firmy podpisały list intencyjny w tej sprawie. Długo nic się nie działo. Problemem było finansowanie, którego PGZ nie miała. Ale nie tylko to.

W rządzie ścierały się różne koncepcje i interesy. Jak pisaliśmy, w tym miesiącu zainteresowanie Exatelem wyraziła w piśmie do zarządu PGE jednostka podlegająca Ministerstwu Cyfryzacji: Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Bez odzewu.

Zarząd widzi pozytywy

W tym kontekście zapewne nikogo nie zdziwi, że sprzedaż Exatela popiera zarząd telekomu, którym kieruje Nikodem Bończa-Tomaszewski, b. dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, zdymisjonowany przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  exatel , Nikodem Bończa Tomaszewski , pge

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common