Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Budowa sieci szerokopasmowych po nowemu – megaustawa w 2017 r.

29-03-2017, ostatnia aktualizacja 29-03-2017 08:42
źródło: ROL
Stanisław Dąbek
Stanisław Dąbek
źródło: ROL
Igor Ostrowski
Igor Ostrowski
źródło: ROL

Nowy rok przyniósł trochę dobrych nowin dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych i abonentów. Wreszcie weszły w życie wszystkie postanowienia znowelizowanej ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych – tak zwanej megaustawy - piszą Igor Ostrowski i Stanisław Dąbek. Teraz czas na kolejne zmiany. Co "załatwia" rynkowi zmieniony akt prawny, a co jeszcze wymaga uwagi?

Nowy rok przyniósł trochę dobrych nowin dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych i abonentów. Wreszcie weszły w życie wszystkie postanowienia znowelizowanej ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych – tak zwanej megaustawy - która implementuje do polskiego porządku prawnego dyrektywę kosztową (dyrektywa 2014/61/UE [1] ). To dobra wiadomość, bo przyjęte rozwiązania wspierają budowę nowoczesnych sieci szerokopasmowych, potrzebnych do oferowania lepszego i szybszego dostępu do Internetu. Pierwszy przedsmak zmian operatorzy odnotowali już w lipcu 2016 r. gdy weszły w życie przepisy, ułatwiające dostęp do budynków w celu budowy sieci szerokopasmowych. Teraz nadszedł czas na kolejne zmiany.

 

Nowelizacja to jednak nie tylko same dobre wieści. Nowe przepisy wprowadzają także szereg nowych obowiązków dla przedsiębiorców, nie tylko z rynku telekomunikacyjnego. Co więcej, wiele problemów ważnych dla rynku telekomunikacyjnego nie zostało wciąż rozwiązanych.

Co nowego dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych?

Zacznijmy jednak od dobrych wieści. Nowe przepisy wprowadzają jawność danych o usługach dostępu do Internetu i infrastrukturze telekomunikacyjnej i technicznej, z dokładnością do konkretnych adresów (budynków). Każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny może teraz zwrócić się do punktu informacyjnego do spraw telekomunikacji prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej [2] , gdzie uzyska bezpłatne informacje o:

  • · lokalizacji masztów, słupów, kanalizacji, rurociągów i innej infrastrukturze technicznej;
...
Poprzednia
1 2 3 4 5

Przeczytaj więcej o:  Dentons , megaustawa , opinie , regulacje i prawo , telekomunikacja

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common