Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Operatorzy

Możliwe zmiany w zarządach T-Mobile Polska i Exatela

Urszula Zielińska 20-03-2017, ostatnia aktualizacja 20-03-2017 07:33

W tym tygodniu mogą zapaść decyzje o zmianach we władzach dwóch ważnych podmiotów na rynku telekomunikacyjnym – wynika z informacji „Rzeczpospolitej", siostrzanego tytułu rpkom.pl. W komórkowej sieci zanosi się na odwołanie dwojga menedżerów: prezesa Adama Sawickiego i Elżbiety Wójcik. Kierownictwu Exatelu, państwowego telekomu dla biznesu, kończy się zaś kadencja. Jego obecność we władzach firmy może wydłużyć procedura sprzedaży telekomu.

Zmian w pierwszej kolejności roszady dotkną – najprawdopodobniej we wtorek – zarząd T-Mobile Polska.

Z firmą rozstaną się prezes Adam Sawicki (b. prezes Netii, wiceprezes KGHM, szef Ruchu oraz GTS) i odpowiedzialna w zarządzie za marketing Elżbieta Wójcik (wcześniej wiceprezes Avivy). Kto ich zastąpi - na razie nie wiemy.

Spośród polskich menedżerów, we władzach spółki ma na razie pozostać Artur Ostrowski, odpowiedzialny za rynek usług dla firm.

Długie negocjacje

O zmianach w zarządzie należącego do Deutsche Telekom operatora słychać było w branży od kilku miesięcy. Teraz mają zapaść ostateczne decyzje. Uzasadnienia roszad nie znamy. Jest to o tyle ciekawe, że – jak usłyszeliśmy – strategia przygotowana przez zarząd Sawickiego ma być kontynuowana. O powody zmian spytaliśmy właściciela telekomu, ale biuro prasowe Deutsche Telekom odmówiło nam komentowania "spekulacji". Sawicki i Wójcik o sprawie nie chcieli rozmawiać.

Oboje dołączyli do spółki w 2015 r.: Sawicki przeszedł z Netii i objął stery w czerwcu. Wójcik, wcześniej związana z firmą ubezpieczeniową Aviva, została powołana do zarządu sześć miesięcy później. W 2016 roku rozpoczęła realizację strategii zakładającej inwestycje w odbudowę wizerunku firmy słuchającej klientów, oferującej przejrzyste warunki usług (rezygnowano m.in. z drobnych opłat, pobieranych na każdym kroku, np. za dostęp do poczty głosowej) i w konsekwencji udziałów T-Mobile w rynku.

Rok to mało, by mówić o efektach strategicznego planu firmy takiej skali (ma ponad 6 mld zł przychodów rocznie). Jednak gdy w ostatnich dwóch kwartałach ub.r. sieć odnotowała wzrost liczby klientów kontraktowych – zarząd ogłosił odwrócenie negatywnych trendów w wynikach. Jak się dowiadujemy, już wówczas menedżerska para – zmuszana była do odejścia i negocjowała warunki rozstania z T-Mobile, nie godząc się na złożenie rezygnacji.

Osoby znające realia globalnych firm odrzucają pojawiające się tezy, że Polacy zwalniani są z przyczyn politycznych (akcjonariuszem DT jest rząd Niemiec). - Korporacje są racjonalne - uważa były szef dużego telekomu.

Zdaniem innego menedżera, za dymisjami może stać tzw. "brak chemii", czy złe pierwsze wrażenie wywarte na nowym zwierzchniku.

Zarząd w Polsce takiego nowego zwierzchnika ma. Dlatego jest prawdopodobne, że roszady to decyzja nowego członka zarządu DT odpowiedzialnego za Europę. Hindus Srini Gopalan zastąpił Claudię Nemat. Mimo, że została we władzach DT, jej przesunięcie jest interpretowane, jako przegrana. Jak ocenia jeden z menedżerów z branży, "kobieta chcąca wzruszyć status quo miałaby przegrać ze "starą gwardią: białymi kołnierzykami płci męskiej w wieku 60 lat plus".

Nemat pracowała długo dla globalnej firmy konsultingowej McKinsey, doradzającej DT i z czasem telekom ściągnął ją do zarządu. Gopalan, od bieżącego roku jest szefem rady nadzorczej polskiej spółki. Co ciekawe, według osób znających kulisy, początkowo miał pozytywnie oceniać to, jak funkcjonuje T-Mobile w Polsce. Z czasem mógł zmienić zdanie.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Adam Sawicki , Elżbieta Wójcik , exatel , operatorzy , sieci mobilne , T-Mobile Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common