Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Technologie i urządzenia

Przyspieszają prace nad sieciami 5G

06-03-2017, ostatnia aktualizacja 06-03-2017 08:00

2017 rok będzie kluczowy dla rozwoju sieci telekomunikacyjnych kolejnej generacji - mówili uczestnicy konferencji "Digital Transformation Forum" towarzyszącej targom Mobile World Congress 2017. Operatorzy i ich dostawcy postulują przyspieszenie prac nad ich standaryzacją, przygotowują rozwiązania przejściowe i szykują się do testów systemów docelowych. Najważniejsze jednak to przekonać różne gałęzie przemysłu, że 5G to także ich przyszłość.

5G - standard sieci komórkowych kolejnej generacji oraz związane z nim zmiany były jednym z najważniejszych tematów zakończonych w miniony czwartek targów Mobile World Congress 2017 w Barcelonie, stolicy Katalonii. Oficjalny start targów poprzedziło "Digital Transformation Forum" (DTF), czyli seria wystąpień i paneli poświęconych właśnie roli sieci komórkowych 5G i wynikającym z nich innowacjom w przemyśle. Forum to zorganizował koncern Huawei.

 

 

Ważne decyzje

Wprawdzie na większą skalę kolejny standard telekomunikacyjnych sieci mobilnych - 5G - ma zaistnieć dopiero w 2020 roku, ale to właśnie ten i dwa kolejne lata pokażą czym standard ten będzie w rzeczywistości oraz czy i jak zmieni sposób korzystania z radiowych łączy transmisji danych.

O ważnych ustaleniach dotyczących charakterystyki sieci 5G poinformował uczestników konferencji Francois Rancy, dyrektor w Radiocommunication Bureau Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU). - Łączna liczba urządzeń podłączonych i pozostających w zasięgu sieci 5G urządzeń na kilometr kwadratowy powinna sięgnąć 1 mln - mówił Francois Rancy. Z kolei średnia prędkość transmisji danych w sieciach nowej generacji w czasie dużego ruchu powinna sięgnąć 20 gigabita na sekundę (w przypadku ściągania danych) oraz 15 gigabita na sekundę (przy wysyłaniu informacji przez urządzenie użytkownika).

To nie pomyłka: w przypadku sieci 5G mowa jest właśnie o przepustowości w gigabitach, a nie - jak w sieciach 3 i 4G (LTE) - megabitach na sekundę. Pojedyncza osoba ma uzyskać dostęp do sieci mobilnej o prędkości 100 Mb/s.

Ustalenia z 20 lutego br. , o których wspomniał Francois Rancy zostały wypracowane przez tzw. grupę roboczą i muszą zostać jeszcze przyjęte przez odpowiednie ciało ITU w listopadzie br. - Ostateczna specyfikacja sieci 5G będzie znana w 2020 roku - mówił dyrektor ITU.
W Barcelonie słychać było głosy, że prace nad standaryzacją sieci 5G powinny przyspieszyć. Pod tą tezą podpisało się zarówno wielu globalnych operatorów mobilnych, jak i dostawcy infrastruktury - tacy jak Huawei. Telekomy takie jak amerykański AT&T, brytyjski BT, wywodzący się z Arabii Saudyjskiej Etisalat, czy działający m.in. w Polsce Deutsche Telekom chciałyby móc ruszy z testami sieci 5G na dużą skalę na początku 2019 r.

Gotowi za dwa lata?

Telekomunikacyjne firmy podały we wspólnym stanowisku, że poprą agendę zakładającą prowadzenie nowego terminu na ustalenie standardów 5G na posiedzeniu plenarnym organizacji 3GPP, które odbędzie się w chorwackim Dubrowniku.

Liu Guangyi, dyrektor departamentu rozwoju technologii mobilnych w Instytucie Badań China Mobile zastanawiał się na DTF, które podejście jest słuszne. - Jedni mówią, że potrzebujemy gruntownych analiz, drudzy, że przyspieszenia. Moim zdaniem powinniśmy zrobić oba ruchy - mówił Liu Guangyi. Był przy tym przekonany, że nowe zastosowania sieci 5G będą zmieniały całe społeczeństwa.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  5G , huawei , MWC , sieci mobilne , technologie

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common