Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Jacek Niewęgłowski: poważnie szykowaliśmy się do konkursu POPC

Urszula Zielińska 01-03-2017, ostatnia aktualizacja 01-03-2017 08:30

Do złożenia wniosków o dotacje do inwestycji na kilkudziesięciu obszarach wyznaczonych przez organizatorów II Konkursu 1. Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przygotowywał się Play. Były wśród nich takie, które mogły przynosić firmie zyski - mówi rpkom.pl członek zarządu komórkowego operatora. Według Jacka Niewęgłowskiego są trzy główne powody, dla których firma ostatecznie w konkursie nie wystartowała. I nie jest to sposób przygotowania procesu.

Rpkom.pl: Nie wystartowaliście w II Konkursie 1. Osi POPC. Czy Play kiedykolwiek faktycznie brał pod uwagę udział w nim?

Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4: - Do udziału w drugim konkursie 1. Osi PO PC przygotowywaliśmy się bardzo poważnie. Zmobilizowaliśmy spore środki. Wiele osób pracowało przy planowaniu sieci pod POPC i sporządzaniu biznes planów, sprawdzając, czy budowa sieci na kilkudziesięciu obszarach będzie miała dla nas sens finansowy.

Co pokazały te szacunki?

- Na niektórych obszarach konkursowych projekty te miały wprawdzie niewielką dodatnią rentowność również po zakończeniu 5-letniego okresu trwałości projektu, jednakże niewystarczającą z punktu widzenia oczekiwań spółki. Osiągnięcie takiej rentowności było utrudnione przez obowiązujące w UE obostrzenia, co do sposobu wykorzystywania środków finansowych pochodzących z pomocy publicznej.

Nie wystartowaliście i podaliście, że powodem był zbyt krótki czas na realizację warunku polegającego na podłączeniu siecią NGA szkół. To jedyny powód?

- Powodów było kilka. Istotnym było, że rentowność tych inwestycji była obarczona sporym ryzkiem. Specyfika sieci komórkowych jest bowiem taka, że w porównaniu do stacjonarnych, wiążą się z nimi relatywnie niskie początkowe nakłady inwestycyjne, ale wyższe koszty utrzymania sieci w kolejnych latach. Chodzi tu przede wszystkim o koszty energii, dzierżawy nieruchomości i opłat administracyjnych, których ewentualne wzrosty w kolejnych latach po ustaniu wsparcia ze środków POPC mogłyby zachwiać rentownością tych projektów.

Przy jakich warunkach konkursu start w nim byłby dla was interesujący?

- Każdy z uczestników konkursu inaczej wymarzyłby sobie idealne warunki. Ja oceniam, że konkurs POPC był modelowo przygotowany a warunki rozsądnie wyważone. Wbrew podnoszonym zarzutom nie uprzywilejowywał operatorów komórkowych, zapewniał równe traktowanie technologii przewodowych i bezprzewodowych. Na końcu liczyła się jedynie ekonomika, która u każdego uczestnika konkursu jest nieco inna,

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  jacek niewęgłowski , P4 , play

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common