Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

ISP

Audytel: ISP będą się rozwijać

Urszula Zielińska 13-02-2017, ostatnia aktualizacja 13-02-2017 07:30

Do 28,3 proc. wzrósł udział małych i średnich lokalnych dostawców szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce pod względem liczby obsługiwanych usług, a liczba ich abonentów do 2,2 mln - szacuje Audytel w raporcie przygotowanym na zlecenie resortu cyfryzacji. Pod względem przychodów, ich udział w rynku dostępowym wartym w końcu 2016 r. 5,5 mld zł - jednak spada, choć jest większy niż Netii, czy UPC. Maleje też liczba graczy podlegających konsolidacji wewnętrznej i przez sieci kablowe. Mimo wszystko lokalne telekomy mają perspektywy.

Bez lokalnych telekomów nie uda się zrealizować celów UE zakładających, że do 2020 r. wszyscy obywatele mają mieć szybki dostęp do sieci - przekonuje firma doradcza Audytel w raporcie przygotowanym na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, a poświęconym tej najsłabiej znanej części telekomunikacyjnego rynku.  Raport stanowił najwyraźniej podstawę decyzji resortu o przeznaczeniu na pożyczki dla ISP nieco ponad 1 mld zł, czyli części środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Mniej, ale więcej

Jak wynika z dokumentu, lokalni mali operatorzy obsługują z roku na rok więcej gospodarstw domowych. W końcu 2015 r. świadczyli usługi około 28 proc. z 8 mln wszystkich użytkowników szerokopasmowego internetu. Obsługiwali 2,2 mln abonentów, podczas gdy w 2007 r. - 700 tys. Jako grupa wyprzedzają pod tym względem UPC Polska czy Netię. I to mimo że liczebność ISP kurczy się od kilku lat m.in. za sprawą konsolidacji wewnętrznej sektora jak i przejęć realizowanych przez takie firmy, jak te już wymienione oraz Vectrę i Multimedia. W 2012 r. było ich około 2,3 tys., w 2015 r. – niecałe 1,5 tys. To spadek o 36 proc. Wolniej niż liczebność spadały przychody tego segmentu rynku, bo o 31 proc., do 2,82 mld zł). Zestawienie tych dwóch parametrów oznacza, że gracze, którzy utrzymali się na rynku, dysponują większą skalą biznesu niż kilka lat temu.

Jak zauważa Audytel, ponad 60 proc. małych i średnich telekomunikacyjnych przedsiębiorstw rozwija się stabilnie, a ich przychody rosną. Ponad połowa notuje co roku ponad 10-proc. wzrost obrotów. I choć rośnie odsetek firm zagrożonych (notujących spadek przychodów o więcej niż 5 proc. w skali roku), to zdaniem Audytela małe i średnie firmy będą nadal zwiększać udział w rynku internetu. Eksperci zaznaczają, że warunkiem tego jest możliwość efektywnego prowadzenia inwestycji w budowę sieci dostępowych oraz dostęp do ich finansowania.

Pomagają unijne środki

Audytel stawia tezę, że bez zaangażowania małych firm Polsce nie uda się zrealizować celów wytyczonych przez Komisję Europejską (w 2020 r. wszyscy obywatele mają być w zasięgu sieci o prędkości minimum 30 Mb/s). W latach 2007–2015 mali i średni operatorzy zainwestowali w budowę sieci szybkiego dostępu do internetu 2,4 mld zł, z czego 40 proc. stanowiło wsparcie ze środków UE. Przedsiębiorcy liczą na unijne środki także i w nowej perspektywie finansowej. Niektórzy uczestniczyli w minionym roku w konkursie o 600 mln zł dotacji bezzwrotnych do budowy infrastruktury. Z tej puli wykorzystane zostanie jednak tylko niecałe 290 mln zł, a część przypadnie na Orange Polska. Wiadomo dziś już też, że rząd wyasygnował z programu Polska Cyfrowa, specjalnie dla MSP, 1 mld zł pożyczek na inwestycje w sieć szybkiego dostępu do internetu. Niedawno umowę w tej sprawie podpisały Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Operatorzy oraz BGK.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  internet , isp , konkurencja , POPC , prognozy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common