Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

CPPC i BGK podpisały umowę o programie pożyczek dla małych operatorów

Urszula Zielińska 07-02-2017, ostatnia aktualizacja 07-02-2017 08:58

W poniedziałek przedstawiciele państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego i Centrum Projektów Polska Cyfrowa w obecności ministrów cyfryzacji i rozwoju podpisały umowę, na mocy której BGK wybierze partnerów finansowych udzielających małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym pożyczek zwrotnych na budowę sieci szybkiego Internetu, czerpiąc środki z programu operacyjnego Polska Cyfrowa.

Chodzi o 1 mld zł unijnych pieniędzy, których rozdysponowanie w formie instrumentów zwrotnych zapowiedzieli już wcześniej wiceminister Jerzy Kwieciński i wiceminister Piotr Woźny.

Całkowita kwota przeznaczona na realizację projektu wynosi 1,176 mln zł, w tym 996,2 mln zł z funduszy unijnych, a 179,7 mln zł to wkład krajowy, wniesiony ze środków pośredników finansowych - podał BGK.

BGK i CPPC liczą, że dzięki zastosowaniu zwrotnej formy dystrybucji funduszy, zapewniony zostanie trwały mechanizm finansowania podobnych inwestycji w przyszłości. Mają one na celu wyrównywanie różnic w dostępie do informacji i usług świadczonych drogą elektroniczną, w tym do łatwiejszego korzystania z zasobów edukacyjnych na terenie całego kraju.

- Ten instrument pozwoli wielokrotnie wykorzystać te same pieniądze, wzmocni ale i średnie przedsiębiorstwa w sektorze telekomunikacyjnym. Jednocześnie środki te uruchomią dźwignię dla inwestycji prywatnych – mówi cytowany w komunikacie prasowym wiceszef resortu rozwoju Jerzy Kwieciński.

Preferencyjne pożyczki na pojedynczą inwestycję będą mogły wynosić od 20 tys. do 10 mln zł i będą udzielane nawet na 15 lat, z maksymalnym okresem karencji do 30 miesięcy.

Jak podano, "w najbliższym czasie" BGK ogłosi przetarg, w którym wyłoni pośredników finansowych, tj. profesjonalne instytucje finansowe, które współpracować będą bezpośrednio z przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi, doradzając przy składaniu wniosku i udzielając im finansowania.

 

Przeczytaj więcej o:  bgk , CPPC , internet , inwestycje , isp , NGA , PO PC , pożyczki

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common