Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Rząd uruchomi gigantyczną dźwignię inwestycyjną

Urszula Zielińska 03-01-2017, ostatnia aktualizacja 03-01-2017 07:30

Z pierwszego konkursu musimy wyciągnąć wszelkie możliwe wnioski - mówi Piotr Woźny, wiceminister cyfryzacji w kontekście ogłoszonego już drugiego konkursu na dotacje do budowy sieci NGA ostatniej mili. Według niego, interesują się konkursem wszyscy czterej najwięksi gracze i nie tylko. I nic dziwnego, bo takiego konkursu jeszcze w Polsce nie było. Woźny przyznaje przy tym, że podobnie jak poprzednią ekipę rządzącą także i tę jego goni czas. Do końca 2017 r. Polska musi zgromadzić dowody na wydatkowanie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 500 mln zł. Ile jest dziś? Jakie są pomysły dla RSS-ów? Jakie zmiany w prawie by się przydały?

Rzeczpospolita, Rpkom.pl: Mali i średni przedsiębiorcy (MSP) telekomunikacyjni zrzeszeni w Krajowej Izbie Komunikacji Ethernetowej ogłosili niedawno, że według tzw. analizy ex-ante prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju przypadnie im w udziale 1 mld zł zwrotnego dofinansowania z pieniędzy publicznych do projektów budowy sieci szybkiego dostępu do Internetu o standardzie NGA. Państwo w resorcie macie wiedzę o tej analizie. Co to za kwota?

Piotr Woźny, wiceminister cyfryzacji : - To kwota mieszcząca się w przedziale luki finansowania dłużnego wyliczanej dla potrzeb całego sektora. Przy czym punktem wyjścia przy tej analizie było stwierdzenie, że z rynku komercyjnego finansowania dłużnego w Polsce praktycznie wykluczone są małe i średnie firmy, których zapotrzebowanie na finansowanie dłużne waha się od 20 tys. do 10 mln zł.

Są wykluczone z dwóch powodów: przez brak zaufania sektora bankowego do firm telekomunikacyjnych i z powodu trudności z oceną wiarygodności zabezpieczeń przez nie ustanawianych. Zaszkodziły tej wiarygodności m.in. przypadki firmy Milmex, która nie wykupiła na czas obligacji wcześniej zabezpieczając je częstotliwościami, czy historia niezaspokojonych wierzycieli Hawe. W przypadku małych i średnich telekomów dochodzi jeszcze jeden element, a mianowicie fakt, że wielu z nich realizowało projekty z funduszy unijnych poprzedniej perspektywy. Aktywa, które mieliby przeznaczyć na zabezpieczenie to infrastruktura w okresie trwałości, co dodatkowo komplikowało ocenę kredytową.

Jaki charakter może mieć zwrotne finansowanie dłużne inwestycji szerokopasmowych?

- Pracujemy nad tym projektem od ponad kilku miesięcy wspólnie z Ministerstwem Rozwoju, które jest Instytucją Zarządzającą Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa. Chcielibyśmy dążyć do tego, aby udostępnić cały możliwy ich wachlarz, tj. pożyczki, poręczenia i gwarancje oraz inwestycje kapitałowe w udziały/akcje przedsiębiorcy, które po osiągnięciu dojrzałości przez realizowane przezeń projekty byłyby przez niego odkupowane. Co najważniejsze – chcemy doprowadzić do tego, aby na rynku finansowania dłużnego dla małych i średnich przedsiębiorców z sektora telko pojawili się wyspecjalizowani pośrednicy, którzy będą bardzo dobrze znali potrzeby tego sektora oraz rozumieli specyfikę jego funkcjonowania oraz problemy dotykające jego uczestników. Tacy wyspecjalizowani pośrednicy, po podpisaniu umowy z BGK, będą stanowić rodzaj tzw. jednego okienka kredytowego dla małych i średnich przedsiębiorstw z sektora telekomunikacyjnego, skarżącego się do tej pory na brak zrozumienia ich potrzeb po stronie komercyjnych instytucji finansowych.

Czy już wiadomo ile ogólnie budowa sieci NGA w Polsce w celu realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej ma kosztować państwo? Zdaje się, że analiza ex-ante miała to pokazać.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5 6

Przeczytaj więcej o:  ministerstwo cyfryzacji , piotr woźny , POPC , rpkom.pl , Wywiad

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common