Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

MC i MR o pożyczkach dla ISP [nowe]

Urszula Zielińska 20-12-2016, ostatnia aktualizacja 20-12-2016 10:40

15 grudnia Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Rozwoju przedstawiły w czasie Warsztatów Grupy Roboczej Sieci Szerokopasmowej wyniki analizy ex-ante dla instrumentów finansowych adresowanych do małych i średnich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych - informuje Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej.

Jak podaje KIKE, resorty zapowiedziały tego dnia uruchomienie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa instrumentów finansowych (pożyczek) o wartości 1 mld zł z przeznaczeniem na inwestycje telekomunikacyjne realizowane przez ISP.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało nas we wtorek 20 grudnia w odpowiedzi na nasze pytania, że przygotowanie analizy ex-ante jest w toku.

"Wstępne wyniki oceny ex ante zostały przedstawione przedstawicielom rynku telekomunikacyjnego podczas posiedzenia Grupy Roboczej ds. Sieci Szerokopasmowych. Po zakończeniu ww. oceny ex-ante możliwe będzie podpisanie umowy o dofinansowanie projektu z podmiotem odpowiedzialnym za wdrażanie instrumentów finansowych w ramach POPC, poprzedzone procesem przygotowania i oceny wniosku o dofinansowanie" - podaje MR.

O tym, że MR chce zmienić formułę udostępniania środków z PO PC mówił wcześniej wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj.

Z kolei MC zapowiedziało, że dołoży starań, aby pomóc małym operatorom w udrożnieniu dostępu do finansowania bankowego.

Analizę ex-ante przygotowała dla MR firma WYG PSDB. Odpowiadała na pytanie "czy jest możliwe i zasadne" zastosowanie w Programie Operacyjny Polska Cyfrowa instrumentu finansowego o charakterze dłużnym, poręczeniowym, kapitałowym lub quasi kapitałowym.

WYG PSDB szacowała także tzw. "lukę finansową", czyli określało, jaka część budowy sieci NGA nie będzie inwestycją dochodową. Posłużono się tu modelem kosztowym wypracowanym przez Instytut Łączności i Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz ankietą wśród 406  małych operatorów. Jak wynika z prezentacji MC i MR grono ISP oszacowano na 2,5 tys. firm, spośród których inwestycje w sieć NGA planuje nieco ponad 60 proc.

Luka finansowa w oparciu o model kosztowy została oszacowana na 0,46-2,77 mld zł. Natomiast na podstawie ankiet na 0,82-1,22 mld zł (w ciągu trzech lat) lub 1,77-2,44 mld zł w ciągu lat 6.

Zgodnie z przedstawionym warunkami ramowymi:

* pojedyncza pożyczka miałaby wynosić 0,02-10 mln zł

* byłaby udzielana na maksymalnie 15 lat,

* z 30-miesięcznym okresem karencji spłat,

* można byłoby sfinansować nią zakup części pasywnej i aktywnej sieci

* dotyczyłaby budowy sieci NGA w białych plamach, ale także - warunkowo - w szarych i czarnych.

Dysponentem środków będzie BGK, który jako "beneficjent" miałby stosować się do rekomendacji nowego ciała - "Komitetu Koordynacyjnego ds. wdrażania instrumentów finansowych w ramach PO PC".  Ma on powstać w I kw. 2017 r. i składać się z przedstawicieli MC, MR, UKE, Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz dwóch przedstawicieli rynku telekomunikacyjnego.

Harmonogram przedstawiony małym operatorom zakłada przy tym, że na przełomie roku wybrany zostanie menedżer ds. zawiadowania funduszem funduszy, a w III kw. br. analiza ex-ante zostanie zweryfikowana po uwzględnieniu wyników II konkursu 1. osi PO PC.

Drugi taki przegląd miałby miejsce w 2019 r.

 

 

Przeczytaj więcej o:  bgk , internet , inwestycje , isp , Mc , MR , piotr woźny

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common