Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Opinie

Potrzebna debata o 700 MHz

Magdalena Lemańska, Urszula Zielińska 30-11-2016, ostatnia aktualizacja 30-11-2016 10:27

Jak wykorzystać efektywnie częstotliwości 700 MHz? Czy powinien powstać kolejny multipleks cyfrowej telewizji naziemnej do czasu przekazania zasobów operatorom komórkowym? Kiedy powinna ruszyć kolejna aukcja LTE? Na te pytania staraliśmy się uzyskać odpowiedź zarówno uczestników rynku TMT, jak i odpowiedzialnych za zagospodarowanie zasobów kraju urzędów. Opinie - jak interesy graczy - jak zwykle są podzielone. Nasi rozmówcy wątpliwości nie mają co do jednego: chcieliby poznać plan państwa dla cennych zasobów.

- Brakuje rzetelnej debaty na temat przyszłego zastosowania pasma 700 MHz, które dziś w dużej części wykorzystywane jest przez nadawców telewizyjnych na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej – mówi Piotr Kuriata, dyrektor departamentu regulacji i współpracy z operatorami w P4, operatorze sieci Play.

Potrzeba szczegółów

Nie jest to odosobniona opinia, choć kierunek wytyczyła już Bruksela i wiadomo, że do 2022 roku państwa unijne powinny przeznaczyć pasmo na szybki mobilny Internet LTE.

- Chciałbym, aby dialog na temat możliwości wykorzystania pasma 700 MHz rozpoczął się możliwie szybko, bez zbędnej zwłoki - mówi Cezary Albrecht, dyrektor ds. regulacyjnych w T-Mobile Polska.

Firmy, których dotyczyć będzie zmiana apelują o szczegóły planu państwa i dzielą się z nami swoimi pomysłami. Emitel, operator sygnału radiowo-telewizyjnego, odpowiadający obecnie za działanie czterech multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce proponuje wygospodarowanie miejsca na poszerzenie tej oferty.

- Zgodnie z ustaleniami Genewa 2006 pasmo 700MHz - do czasu uruchomienia tzw. drugiej dywidendy cyfrowej - jest przeznaczone do emisji naziemnej telewizji cyfrowej. I w ten sposób jest już dziś użytkowane. Multipleksy cyfrowe - pierwszy, drugi, trzeci i czwarty – funkcjonują w oparciu o te częstotliwości. Zatem nie są to zupełnie wolne zasoby. Pozostaje jednak pewna część częstotliwości 700MHz, które do czasu uruchomienia drugiej dywidendy nie będą wykorzystywane, a które zgodnie z ustaleniami genewskimi powinny być przeznaczone na zbudowanie multipleksów numer pięć i sześć – mówi Przemysław Kurczewski, prezes Emitelu.

- W mojej opinii częstotliwości te powinny być do czasu uruchomienia drugiej dywidendy przeznaczone na zbudowanie kolejnych multipleksów. Tym bardziej, że po oddaniu pasma 700MHz na usługi mobilnego szerokopasmowego dostępu do internetu w dalszym ciągu w Polsce będzie można utrzymać sześć multipleksów. I wreszcie uruchomienie kolejnych multipleksów to dodatkowe przychody państwa – argumentuje Kurczewski.

Jego zdaniem zainteresowanie ostatnim multipleksem wskazuje, że znajdzie się popyt także na kolejny.

Potencjalni zainteresowani: Agora, Discovery, czy Wirtualna Polska na razie wstrzymują się od oficjalnych komentarzy.

Kuriata dopuszcza przeznaczenie części pasma na kolejny multipleks. - Nie widzę powodu, dla którego wolne zasoby 700 MHz nie mogłyby zostać w okresie przejściowym wykorzystanie dla naziemnej telewizji cyfrowej, o ile zostałoby jasno określone, kiedy muszą zostać zwrócone do puli – mówi.

A może wyprzedzeniowa aukcja?

Menedżer sieci Play proponuje przy tym: - Moim zdaniem można by pomyśleć o planie zakładającym ponowne rozdysponowanie częstotliwości zanim zostaną zwolnione przez nadawców oraz – w zależności od tego co stanie się ze Sferią – o połączeniu takiej procedury z rozdysponowaniem pozostawionego przez nią pasma 800 MHz. Wyobrażam sobie, że konsultacje dokumentacji aukcyjnej, czy przetargowej mogłyby ruszyć na z końcem 2018 r., tak, aby pasmo zostało przyznane na przełomie 2019-2020 roku.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , dvb-t , EmiTel , KRRiT , multipleksy , sieci mobilne , telewizja , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common