Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Artykuły

Problemy i szanse regionalnych sieci szerokopasmowych

Urszula Zielińska 25-11-2016, ostatnia aktualizacja 25-11-2016 08:22

Regionalne sieci szerokopasmowe wybudowane przy udziale funduszy unijnych w latach 2007-2015 mają obecnie w sumie około 100 klientów - wynika z danych zebranych przez rpkom.pl w listopadzie br. Sytuacja ekonomiczna projektów? Jak to u start-upów: koszty przewyższają przychody. Ich włodarze liczą, że ważnym elementem w ich rozwoju będzie Program Operacyjny Polska Cyfrowa. Partnerzy, którzy powoływali RSS do życia nie wszędzie mówią jednak już jednym głosem. W części województw atmosfera jest napięta.

Regionalne sieci szerokopasmowe (RSS) składające się w sumie z około 30 tys. kilometrów światłowodów, powstawały w bólach. Choć dziś tym wojewódzkim światłowodowym autostradom przybywa klientów, to większość tych projektów jest raczej źródłem zmartwień właścicieli i prywatnych przedsiębiorstw, które je budowały i podjęły się roli operatora RSS.

Trudne początki

Źródłem troski wszystkich interesariuszy RSS-ów są pieniądze. Z jednej strony usługi RSS-ów nie mają na razie zbyt wielu chętnych, a co za tym idzie przynoszą niezbyt wysokie przychody. Koszty funkcjonowania sieci są kilka-, a nawet kilkanaście razy wyższe.

Jak wynika z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą" i rpkom.pl w województwach i u operatorów RSS-ów, sieci te mają w sumie ponad 100 klientów w postaci operatorów hurtowych i dostępowych. Ponieważ w poszczególnych województwach działają często ci sami operatorzy, ostateczna liczba nabywców usług mogę być niższa. Zawarli oni z RSS-ami około 240 umów na zakup usług.

To wyniki obejmujące zarówno regionalne sieci działające kilka miesięcy, jak i starsze (działają od około 3 lat) projekty Orange Polska.

W chwili publikacji tego materiału zarówno klientów, jak i umów może być więcej, ankietowani udzielali odpowiedzi w listopadzie zgodnych ze stanem wiedzy, ale nie na konkretny dzień. Liczby te nie są pełne, ponieważ nie od wszystkich je otrzymaliśmy w takim samym ujęciu i nie uzyskaliśmy danych z woj. śląskiego i  z Małopolski, gdzie próbowaliśmy skontaktować się z przedstawicielami grupy Hyperion, do której należy tamtejszy RSS. Przy czym, jak pisaliśmy powołując się na raport Hyperiona, formalnie MSS ma zacząć działać na przełomie I i II kwartału przyszłego roku.

Liczby przekazane nam przez włodarzy sieci wydają się niemałe jak na pierwszy rok działania RSS-ów, ale to tylko pozory.

Jak mówi nam w opublikowanym już na rpkom.pl wywiadzie Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego województwa podlaskiego tegoroczne przychody działającego od czerwca RSS-u sięgną w tym roku około 120 tys. zł, a koszty blisko 3,2 mln zł. - Wyznacznikiem wolumenu sprzedaży jest ilość zawartych umów na usługi. Obecnie jest to prawie 90 umów szczegółowych - podaje.

Podobnych informacji jest więcej. Robert Dąbrowski, prezes firmy Glenbrook Investments, operatora RSS-u w Świętokrzyskiem podaje, że przychody uzyskiwane z 33 umów są na tyle niskie, że nie pokrywają kosztów zatrudnienia niewielkiego zespołu osób pracujących przy tym projekcie.

- Przychody z tytułu świadczenia usług hurtowych sieci regionalnej w skali tego roku to kwota rzędu kilkuset tysięcy złotych, natomiast koszty to kwota rzędu kilku milionów złotych - wylicza zaś Anna Pawlak, dyrektor w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5

Przeczytaj więcej o:  regionalne sieci szerokopasmowe , RSS , samorządy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common