Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

MC i CPPC: możliwe niewielkie zmiany w obszarach dla drugiego konkursu POPC

Urszula Zielińska 23-11-2016, ostatnia aktualizacja 23-11-2016 10:10

Aktualny pozostaje problem prawidłowego wyznaczenia punktów adresowych w kraju, w których nie ma infrastruktury szerokopasmowej (NGA) i która nie powstanie w ramach własnych planów inwestycyjnych operatorów.

Operatorzy zrzeszeni w Krajowej Izbie Komunikacji Ethernetowej, ale – jak wynika z naszych informacji - nie tylko oni, zgłosili wiele uwag do listy obszarów opublikowanej przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, na których powstać mają sieci wspierane z funduszy Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

- Czy w obecnym naborze, trwającym do 9 stycznia, planowana jest korekta obszarów konkursowych - pytał we wtorek Piotr Marciniak, prezes KIKE, pierwszego dnia konferencji XIX Konferencji KIKE w podwarszawskim Serocku.

Mali operatorzy skarżą się, że państwo chce interweniować poprzez dotacje tam, gdzie zaplanowali inwestycje realizowane m.in. przy wsparciu funduszy w poprzedniej perspektywie finansowej (tzw. działanie 8.4).

Piotr Woźny, wiceminister cyfryzacji mówił, że zdaje sobie sprawę z uwag, jakie ma środowisko małych operatorów, ale też przypomniał o kolejnych krokach, jakie MC podejmowało, aby umożliwić weryfikację punktów adresowych zgłoszonych w ramach inwentaryzacji przeprowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

– W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy rozmowę na temat tego, na ile narzędzia inwentaryzacyjne są niedoskonałe i w jaki sposób można poprawić jakość raportowania w trzech obszarach: legislacji, praktyki, systemu informatycznego wspierającego inwentaryzację – powiedział tez Piotr Woźny.

Poinformował, że zgłoszenia operatorów w liczbie 70 tys. dotyczą około 2 proc. punktów adresowych. - Każde ze zgłoszeń, które otrzymaliśmy, jest starannie rozpatrywane – powiedział.

Operatorzy zgłosili też, że naruszana jest zasada zgodnie z którą obowiązywać ma 200-metrowy bufor między obszarami 1 i 2. konkursu PO PC. To także podlega obecnie weryfikacji.

- To wszystko powoduje, że możemy się liczyć z niewielkimi korektami bazy przez nas przedstawionej – powiedział Woźny.

Zdaniem Wandy Buk, dyrektor CPPC, z którą rozmawialiśmy w Warszawie, korekta obszarów inwestycyjnych jest możliwa, ale czy będzie konieczna i w jakiej skali, okaże się po weryfikacji zgłoszeń operatorów.

Przeczytaj więcej o:  CPPC , dotacje , inwestycje , isp , Mc , Piotr Marciniak , piotr woźny , PO PC

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common