Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Operatorzy

Podlaska sieć szerokopasmowa: 90 umów w cztery miesiące

Urszula Zielińska 23-11-2016, ostatnia aktualizacja 23-11-2016 08:53

Województwo Podlaskie czeka na finalną decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na prowadzenie działalności operatora regionalnej sieci szerokopasmowej. Ma jednak już pierwsze sukcesy, pokazujące, że funkcji tej nie musi pełnić podmiot prywatny. Zachęca operatorów dostępowych do korzystania z infrastruktury. Problemem RSS-u, jak wielu innych, pozostają pieniądze. W tym roku uzyska 120 tys. zł przychodów - informuje rpkom.pl Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Rpkom.pl: Ilu liczby operatorów korzysta z usług Podlaskiej Sieci Szerokopasmowej i ilu mieszkańców województwa zostało do niej podpiętych?

Dyrektor Agnieszka Aleksiejczuk: - Województwo Podlaskie rozpoczęło świadczenie usług hurtowych na bazie infrastruktury wybudowanej w ramach Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo podlaskie" od lipca 2016 r., po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej, na samodzielne pełnienie zadań operatora infrastruktury, w związku z brakiem zainteresowania podmiotów prywatnych.

W tym krótkim, bo niespełna czteromiesięcznym okresie zawarto 28 Umów Ramowych regulujących współpracę z operatorami. Nie prowadzimy statystyk dot. liczby klientów końcowych, gdyż realizujemy usługi hurtowe. Wyznacznikiem wolumenu sprzedaży jest ilość zawartych umów na usługi SSPW. Obecnie jest to prawie 90 umów szczegółowych. Podejmujemy proaktywne działania w zakresie pozyskania klientów i odbiorców usług. Jeszcze w tym miesiącu - 24 listopada – organizujemy konferencję skierowaną do Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych „Operatywność szerokopasmowa".

Czy Województwo Podlaskie otrzymało już docelową zgodę KE na samodzielne operowanie siecią?

- Pod koniec 2015 roku, w z tym, że postępowanie na wybór operatora zakończyło się niepowodzeniem, Województwo Podlaskie przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpiło do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wyrażenie zgody na zastosowanie alternatywnego modelu i zgodę na rozpoczęcie tymczasowej działalności operatorskiej. Taką zgodę uzyskaliśmy.

Równolegle przeprowadziliśmy kolejne postępowanie na wybór Operatora Infrastruktury, które zakończyło się w czerwcu 2016 r. brakiem złożenia ofert. Taki stan rzeczy spowodował konieczność podjęcia działalności operatorskiej przez Województwo Podlaskie w modelu alternatywnym, a jednocześnie rozpoczęcie procedury zmian w decyzji. Stosowne dokumenty zostały przekazane do KE, co jednocześnie oznacza automatycznie przedłużenie tymczasowej zgody na pełnienie funkcji operatora w ramach naszych własnych struktur do czasu wydania zmienionej decyzji dla SSPW.

Czy fakt, że nie udało się wyłonić operatora RSS-u stanowi problem dla codziennego zarządzania działalnością sieci?

- Zabezpieczenie obszaru działalności operacyjnej w zakresie świadczenia usług SSPW było niewątpliwie wyzwaniem dla Województwa Podlaskiego. Wykorzystano do tego celu kompetencje i doświadczenie zespołu projektowego. W oparciu o doświadczenia innych RSS, udało się nam także przygotować formalności dotyczące umowy ramowej, cenników usług itp. Ponadto przeprowadziliśmy dosyć sprawnie czynności zabezpieczające zasilanie, monitoring , nadzór infrastruktury i usług. Takie rozwiązanie pozwoliło na płynne przejęcie zadań związanych z operowaniem bez konieczności dodatkowej inwentaryzacji infrastruktury i jej przekazywania na rzecz podmiotu zewnętrznego podejmującego się roli operatora.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Agnieszka Aleksiejczuk , podlaska sieć szerokopasmowa , RSS

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common