Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Mocne tąpnięcie sprzedaży przedpłaconych kart SIM

Urszula Zielińska 21-10-2016, ostatnia aktualizacja 21-10-2016 11:38

Choć operatorzy komórkowi poważnych zmian w segmencie telefonii na kartę wynikających z wejścia w życie tzw. Ustawy antyterrorystycznej oczekiwali dopiero w przyszłym roku, już pierwszy kwartał obowiązywania nowych przepisów nimi wstrząsnął. Bieżąca sprzedaż prepaidów mocno spadła.

Nawet o 50–70 proc. niższa niż przed wejściem w życie tzw. ustawy antyterrorystycznej jest sprzedaż telekomunikacyjnych przedpłaconych kart SIM w kioskach i innych punktach – wynika z rozmów z operatorami komórkowymi.

Trzeci kwartał tego roku był pierwszym, w którym obowiązywały regulacje nakazujące rejestrację kart. Nie we wszystkich punktach sprzedaży była ona możliwa, a sam fakt, że jest obowiązkowa – zniechęca kupujących. Efekty mogą być widoczne w sprawozdaniach telekomów za ten okres.

Na razie nie zdradzają one danych. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, podał jedynie, że telekom zarejestrował już ponad połowę kart pre-paid. Dane te wywołały niedowierzanie u konkurencyjnych telekomów. Byłby to sygnał, że idzie im dużo słabiej niż pomarańczowemu operatorowi.

Jak się dzisiaj okazało, Orange także miał co innego na myśli: zarejestrował połowę kart SIM, których posiadacze wykazali się aktywnością w ciągu ostatnich 30 dni. To zmienia sytuację.

Wyniki kwartalne operatorów zależeć będą przy tym nie tylko od bieżącej sprzedaży kart, ale także od od migracji dotychczasowych klientów usług przedpłaconych między sieciami, czy skuteczności kampanii promocyjnych prowadzonych wcześniej.

Analitycy giełdowi wyceniający Orange, czy Cyfrowy Polsat, spodziewają się zmiany struktury segmentu pre-paid, ale tąpnięcia łącznej kart SIM w końcu września raczej nie. Czy to słuszne podejście, czy też czeka ich przykra niespodzianka – okaże się 24 października, gdy Orange opublikuje sprawozdanie finansowe. Następnego dnia będzie wiadomo, jak zachował się cały rynek: dane o kartach SIM opublikuje GUS.

Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku, uważa, że liczba użytkowników pre-paid mogła w Orange urosnąć od czerwca o 50 tys. Przypomina, że telekom był partnerem Światowych Dni Młodzieży i wśród pielgrzymów mógł zdobyć wielu czasowych użytkowników kart z mobilnym internetem. Małgorzata Żelazko z DM PKO BP założyła, że wynik będzie analogiczny do czerwcowego, gdy telekom wykazał 7,89 mln kart.

– Same statystyki dotyczące aktywnych kart SIM nie są tak istotne, jak przychody, które wypracowują ich użytkownicy. Wydaje mi się, że część posiadaczy kart pre-paid przechodzi na abonament – mówi Żelazko.

Spadkowy trend sprzedaży pre-paidów potwierdzają dane Virgin Mobile, wirtualnego operatora sieci Play. Virgin ma w ofercie na razie tylko takie karty, a w ostatnich kwartałach dynamicznie rósł. W części dzięki temu, że odbiera klientów konkurentom (ma dodatni bilans przenoszenia numerów), ale nie tylko. Tymczasem w trzecim kwartale wyraźnie wyhamował. W końcu września Virgin świadczył usługi około 420 tys. użytkowników. W kwartał przybyło ich kilka tysięcy.

Spadkową tendencję w sprzedaży potwierdzają dystrybutorzy. – Szacujemy, że nasze przychody ze sprzedaży kart pre-paid spadną w skali roku o 15 proc. Analogicznego spadku spodziewamy się w 2017 r. – mówi chcący zachować anonimowość ważny gracz.

Segment pre-paid odpowiadał do tej pory za około 25 proc. przychodów sieci komórkowych. Branża mówi jednym głosem, że 2017 rok przyniesie rewolucję. Jej widocznym przejawem będzie ograniczenie punktów sprzedaży.

Ustawa antyterrorystyczna

Od lipca br. operatorów telekomunikacyjnych obowiązują nowe przepisy wynikające z tzw. ustawy antyterrorystycznej. Nakazuje ona m.in. rejestrację kart prepaid poprzez przypisanie ich do konkretnej osoby. Operatorzy mają czas na rejestrację wszystkich kart do końca stycznia 2017 r.

Przeczytaj więcej o:  operatorzy , prepaid , sieci mobilne , ustawa antyterrorystyczna

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common