Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

CPPC ogłosiło drugi konkurs w 1. osi PO PC. Jeszcze brakuje istotnych informacji

Urszula Zielińska 30-09-2016, ostatnia aktualizacja 30-09-2016 21:13

W piątek 30 września późnym wieczorem, ale w terminie wskazanym wcześniej, podległe Ministerstwu Cyfryzacji Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło największy w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 konkurs dla operatorów budujących sieci szybkiego dostępu do Internetu (NGA).

Do wzięcia są 3 mld zł, które mają pomóc Polsce sprostać wymaganiom Europejskiej Agendy Cyfrowej. Zakłada ona, że w 2020 r. wszyscy mieszkańcy kraju będą w zasięgu sieci dostępu do Internetu z minimum 30 Mb/s, a połowa będzie mogła korzystać z łączy 100 Mb/s i szybszych.

Czas na składanie wniosków określono (przynajmniej na razie) na okres od 31 października do 9 stycznia 2017 r. w godzinach wieczornych (za pośrednictwem ePUAP).

Podobnie jak w pierwszym konkursie, maksymalny poziom dofinansowania dla regionów słabiej rozwiniętych ustalono na  85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, natomiast dla regionów lepiej rozwiniętych (Mazowsza) wynosi 80 proc..

Czas realizacji inwestycji określono na 36 miesięcy.

CPPC, wraz z ogłoszeniem o konkursie, opublikowało w piątek tylko część informacji istotnych dla przedsiębiorców planujących inwestycje z udziałem środków unijnych. Zabrakło takich podstawowych danych jak lista obszarów inwestycyjnych i jednostek edukacyjnych do podłączenia, czy tzw. zobowiązania pokryciowe i maksymalna dotacja dla obszaru, na którym inwestor chciałby budować czy modernizować sieć.

Powód? - Po tym, jak ogłosiliśmy pełną listę adresową miejsc, które chcemy objąć wsparciem mali i średni przedsiębiorcy wpadli w popłoch - mówi Wanda Buk, dyrektor CPPC.

- Od 16 września zadeklarowano, że nasza lista zawiera ponad 75 tys. adresów, w których istnieje już sieć o wymaganych standardach lub przewidziano ją we własnych planach inwestycyjnych przedsiębiorców - dodaje.

Weryfikacją zgłoszeń zajął się w piątek Urząd Komunikacji Elektronicznej, który przygotowuje mapy pod przyszłe inwestycje wspierane pieniędzmi publicznymi. Dopiero po niej CPPC ponownie przeliczy potrzebne wskaźniki.

W związku z powyższym publikacja obszarów konkursowych wraz z wysokością zobowiązania pokryciowego oraz maksymalnej kwoty dofinansowania, nastąpić ma w pierwszej połowie października 2016 r. - podaje CPPC.

Według CPPC, listę punktów teleadresowych kwestionowali szczególnie operatorzy z obszaru Polski Wschodniej korzystających ze wsparcia udzielanego w ramach działania 2.1. Programu Rozwój Polski Wschodniej realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, którzy nie dochowali obowiązków sprawozdawczych lub nie wzięli udziału we wcześniejszych konsultacjach.

UKE zapowiedział, że przeprowadzi procedurę administracyjną mającą na celu ustalenie, czy firmy wywiązały się należycie z ciążących na nich obowiązków poprawnego przekazania danych o istniejącej infrastrukturze i świadczonych usługach telekomunikacyjnych.

Udział w konkursie deklarowali wcześniej natomiast duzi i średni operatorzy stacjonarni: Orange Polska, czy wielkopolska Inea. Sieci czysto komórkowe, takie jak Polkomtel (grupa Cyfrowy Polsat), Play, czy T-Mobile Polska czekały na ostateczne warunki techniczne, które muszą spełniać budowane sieci.

Przyjęto zaproponowane wcześniej przez Instytut Łączności wartości. W przypadku gospodarstw domowych gwarantowana przez 95 proc. czasu świadczenia usługi prędkość wybudowanego łącza abonenckiego wynosiła 30 Mb/s (dla ściągania danych) i 6 Mb/s (dla wysyłania danych), a dla sieci najszybszych: 100 Mb/s i 20 Mb/s. W pierwszym konkursie było to odpowiednio 30 Mb/s i 10 Mb/s oraz 100 i 30 Mb/s.

Inne, bardziej szczegółowe i specjalistyczne warunki przyjęto w przypadku szkół, którym docelowo usługę dostępu oferować ma podlegająca resortowi cyfryzacji, Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

Przeczytaj więcej o:  CPPC , dotacje , internet , isp , konkurs , Mc , PO PC , UKE , Wanda Buk

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common