Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Bruksela wezwała Polskę do usunięcia uchybień dot. aukcji LTE i przyznania pasma 800 MHz Sferii [nowe]

Urszula Zielińska 29-09-2016, ostatnia aktualizacja 29-09-2016 12:49

- Komisja Europejska ma wątpliwości, czy przyznanie Sferii częstotliwości z zakresu 800 MHz jest zgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi zarządzania pasmem radiowym. Komisja zdecydowała się wysłać do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia (ang. letter of formal notice) w tej sprawie - poinformowała w odpowiedzi na nasze pytania Nathalie Vandystadt, rzeczniczka odpowiedzialna za komunikację obszaru Europejskiej Agendy Cyfrowej w Komisji Europejskiej.

- Komisja ma także obawy, że polskie prawo dotyczące częstotliwości narusza europejskie prawo telekomunikacyjne - dodała Nathalie Vandystadt.

O możliwym naruszeniu przepisów w przypadku przydziału pasma 800 MHz Sferii, który miał miejsce w 2013 r. informowali KE T-Mobile Polska i P4 (Play).

Sferia otrzymała blok pasma na mocy ugody jej udziałowców z rządem, podpisanej przez ministra cyfryzacji i administracji Michała Boniego. Za wykonanie ugody odpowiadał Urząd Komunikacji Elektronicznej, kierowany do niedawna przez Magdalenę Gaj.

Jak wyjaśniła rzeczniczka KE, według obaw KE, poprzez sposób przyznania Sferii (obecnie należy w 51 proc. do Grupy Cyfrowy Polsat) częstotliwości 800 MHz z pominięciem otwartej, niedyskryminującej i przejrzystej procedury i kryteriów, jak również bardzo niska opłata w stosunku do przyjętej wobec innych operatorów sprawia, że polskie władze mogły naruszyć obowiązki wynikające z europejskich przepisów.

W kwestii niezgodności polskich przepisów z unijnym prawem telekomunikacyjnym rzeczniczka poinformowała nas, że:

- Po pierwsze, polskie prawo ogranicza obowiązek przeprowadzenia publicznych konsultacji tylko do największych postępowań, w których rozdysponowywane są prawa do częstotliwości, co narusza tzw. Authorisation Directive. Po drugie, niewiążący charakter ofert składanych na częstotliwości w trakcie aukcji w połączeniu z ograniczonymi gwarancjami może znacząco naruszać konkurencję i tym samym pozostaje w sprzeczności z tzw. Framework Directive.

Wezwanie do usunięcia uchybienia to pierwszy krok w procedurze dotyczącej naruszeń prawa unijnego przeciwko krajom członkowskim. KE stwierdza w nim możliwe naruszenia i daje państwu czas na udzielenie odpowiedzi i argumentację.

Zgodnie z przepisami dany kraj, obecnie Polska, ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. Jeśli nie będą wystarczające KE może nakazać wprowadzenie zmian w prawie. Na to także są dwa miesiące.

W przypadku sporu, sprawę rozstrzyga europejski Sąd Sprawiedliwości i w porozumieniu z KE może nałożyć na kraj karę finansową.

Opis procedury można znaleźć tutaj.

Wydaje się, że zarzuty KE wobec Polski nie zmieniają obecnej sytuacji beneficjentów aukcji LTE, a jedynie mogą być kolejną przesłanką wykorzystywaną w procesach sądowych o odszkodowanie.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  aukcja lte , Cyfrowy Polsat , częstotliwości , Komisja Europejska , regulacje i prawo , sferia

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common